81 rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości w Lublińcu i Woźnikach [FILM / ZDJĘCIA]

81 rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości w Lublińcu i Woźnikach [FILM / ZDJĘCIA]

We wtorek, w całym kraju odbywają się uroczystości związane z 81 rocznicą rocznicą wybuchu II Wojny Światowej.

Na terenie Cmentarza Wojskowego w Lublińcu, pod pomnikiem Virtuti Militari, wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele władz miasta oraz delegacje Ochotniczej Straży Pożarnej i Hufca ZHP.

O upamiętnieniu wydarzeń z pierwszych dni września 1939 roku pamiętano w gminie Woźniki, w której zorganizowano obchody związane z 81 rocznicą wybuchu II WŚ oraz Bitwy Pod Woźnikami.

W godzinach porannych, Cmentarz Wojskowy odwiedzili burmistrz Lublińca – Edward Maniura, wiceburmistrz Anna Jonczyk – Drzymała oraz sekretarz miasta, Józef Korpak.

Lubliniecki.pl towarzyszył późniejszym uroczystościom, w trakcie których Ochotniczą Straż Pożarną reprezentowali: prezes jednostki Krzysztof Olczyk i druh Mateusz Kmieć. W imieniu Hufca ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w obchodach wziął udział Błażej Widera. W ceremonię złożenia kwiatów włączył się również ks. Przemysław Tur – proboszcz Parafii Wojskowej bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublińcu.

Gminne obchody z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej i bitwy pod Woźnikami rozpoczęły się w kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Woźnikach mszą świętą w intencji poległych. Po nabożeństwie uroczystości kontynuowano pod pomnikiem Poległych Obrońców Ojczyzny na Wzgórzu Florianek oraz na terenie cmentarza. Wcześniej wspólna delegacja władz gminy i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lubszy upamiętniła żołnierzy poległych podczas II wojny światowej, pochowanych na lubszeckim cmentarzu.

Wtorkowe obchody uświetnili burmistrz Woźnik Michał Aloszko, wiceburmistrz Beata Bacior, radni Rady Miejskiej z wiceprzewodniczący Tomaszem Nowickim, poczty sztandarowe: Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich, Ochotniczych Straży Pożarnych z Ligoty Woźnickiej i Kamieńskich Młynów oraz Szkoły Podstawowej w Woźnikach, a także delegacja nauczycieli SP Woźniki i mieszkańcy gminy.

*     *     *

II wojna światowa była największa wojną światową w historii. Za jej początkową datę przyjmuje się 1 września 1939 roku – rozpoczęcie agresji Niemiec na Polskę. Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej.

Lubliniec

Już w pierwszym dniu wojny, walki toczyły się m.in. na zachodnich i północnych obrzeżach Lublińca. Niezwykle bohaterskie działania zaledwie tysiąca żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, powstrzymujących pod wodzą ppor. Zbigniewa Pniaka marsz 35 tysięcznego, niemieckiego IV Korpusu Armijnego, opisał Adam Kurus w “Wielkiej Księdze Piechoty Polskiej 1918-39” – Od godziny 4:30 do godziny 11:30 Polacy odparli kilka natarć nieprzyjaciela, stawiając twardy opór w obronie Lublińca i pobliskich punktów strategicznych, zwłaszcza szosy w kierunku Częstochowy. Polacy wycofali się dopiero na rozkaz dowodzącego mjr. Józefa Pelca. Uczynili to dopiero wobec bezpośredniej groźby okrążenia – pisze Adam Kurus.

Woźniki

2 września rozegrała się tutaj bitwa na Wzgórzu Florianek, gdzie 3 Pułk Ułanów Śląskich, stacjonujący w Tarnowskich Górach, toczył ciężkie walki z oddziałami niemieckiej 2 Dywizji Lekkiej. Rankiem tego dnia pozycje polskie zaatakowała niemiecka piechota, wsparta przez artylerię i czołgi. Żołnierze polscy bronili się dzielnie przez kilka godzin, kontratakując nawet wroga w rejonie Wzgórza. Niestety, po kilkugodzinnym i krwawym boju, jeszcze przed południem, zagrożeni okrążeniem musieli się wycofać nad Wartę.

zdjęcia: lubliniecki.pl, Wojciech Zawadzki, Monika Breguła

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.