Stało się – susza rolnicza w województwie śląskim.

Stało się – susza rolnicza w województwie śląskim.

W poniedziałek, 1 lipca, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz, w oparciu o kategorie gleb, określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. 

W piątym okresie raportowania tj. od 1 maja do 30 czerwca 2019 roku, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski, w tym w województwie śląskim.

Susza rolnicza występuje na terenie 14 z 16 województw i obejmuje uprawy zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka i chmielu. Tabele dla poszczególnych upraw, zawierające procentowy zasięgu suszy w rozbiciu na poszczególne województwa, możecie zobaczyć TUTAJ.

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -87 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 50 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 kwietnia – 20 czerwca).

Największy deficyt wody w okresie od 1 maja do 30 czerwca br. notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego, wynosił on od -230 mm do -239 mm. Duży deficyt wody od -160 do -230 mm notowano na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Polesiu Lubelskim oraz we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego.

Na dużym obszarze kraju niedobór wody wynosił od -110 do -160 mm. Natomiast na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim w tym okresie sześciodekadowym notowano najmniejsze niedobory wody wynoszące powyżej -110 mm.

– Obecnie susza rolnicza występuje na powierzchni 28,09% gruntów ornych. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw – Informuje Dyrektor IUNG Prof. dr hab. Wiesław Oleszek. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – w rejonie Lublińca, w ostatnich dniach czerwca wilgotność gleb kształtuje się na poziomie 28% (głębokość 7-28 cm) oraz 35% (głębokość 28 cm – 1 metr).

Raport IUNG ppracowali: dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. nadzw., dr hab. Rafał Pudełko, dr Katarzyna Żyłowska, dr Jan Jadczyszyn, mgr Piotr Koza, mgr Elżbieta Wróblewska, mgr Agata Nowak.

Na podstawie: IUNG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.