Ptaszki całe i zdrowe… czyli finał przetargu na termomodernizację lublinieckiego “Kazika”

Ptaszki całe i zdrowe… czyli finał przetargu na termomodernizację lublinieckiego “Kazika”

Powracamy do sprawy o której pisaliśmy w ostatnich dniach sierpnia – na początku miesiąca Starostwo Powiatowe unieważniło przetarg na termomodernizację budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych, położonego przy ulicy ks. Szymały w Lublińcu.

Z reguły anulowanie tego typu procedur wynika z niekorzystnych dla zamawiającego ofert składanych przez zainteresowanych wykonawców. Tym razem jednak do unieważnienia przetargu przyczyniły się… kopciuszki, jerzyki i wróble zwyczajne – sześć par ptaków bytujących w elewacji budynku. 

Po tym jak w październiku 2019 roku na terenie placówki oddano do użytku nowe skrzydło z pracowniami zawodowymi, Starostwo Powiatowe w Lublińcu poszło za ciosem, przymierzając się do termomodernizacji szkoły. Materiały przetargowe zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej lublinieckiego Starostwa pęczniały od ambitnych planów związanych z inwestycją. Na terenie popularnego “Kazika” miało dojść m.in. do docieplenia ścian zewnętrznych i stropodachu w budynku głównym oraz sali gimnastycznej, wymiany rynien, obróbek blacharskich, odnowienia krat okiennych, wymiany drzwi wejściowych i parapetów, a także do wykucia dodatkowych okienek piwnicznych. Przewidziano również remont schodów wejściowych z budową nowego zadaszenia ponad drzwiami. Prace obejmować miały wymianę stolarki okiennej, będącej dzisiaj w złym stanie technicznym.

Termin składania ofert w ramach postępowania przetargowego wyznaczono na 6 sierpnia, jednak dzień wcześniej w Biuletynie Starostwa opublikowano zawiadomienie o unieważnieniu przetargu. Okazało się, że w toku postępowania zamawiający otrzymał ekspertyzę o występowaniu chronionych gatunków zwierząt w budynku Zespołu Szkół. W dokumentacji wyszczególniono miejsca w elewacji budynku głównego i sali gimnastycznej zasiedlone przez sześć par ptaków bytujących w niezabezpieczonych otworach na poziomie stropodachów.

Planowany zakres prac bezpośrednio zagraża sześciu parom objętego ochroną prawną gatunku ptaka. Z tego względu, przed rozpoczęciem prac konieczne jest uzyskanie zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na odstępstwa od zakazów w stosunku do dziko żyjących zwierząt – czytamy w sierpniowym dokumencie podpisanym przez Dorotę Wilk, kierownika Referatu ds. Zamówień Publicznych lublinieckiego Starostwa. Organ podkreślał, że w świetle przepisów wybór oferty w zakładanym terminie lecz bez wymaganej opinii RDOŚ, mógłby skutkować unieważnieniem umowy podpisanej z wyłonionym wykonawcą.

26 sierpnia skontaktowaliśmy się ze Starostwem Powiatowym, pytając o dalszy przebieg procedur i przyszłość całego projektu – Otrzymaliśmy już decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zezwalającą na usunięcie siedlisk ptaków, jednak RDOŚ nałożyła na nas obowiązek zapewnienia ptakom warunków bytowania w postaci budek lęgowych z odpowiednimi parametrami i wymaganą liczbą sztuk – informowała Alicja Tokarz z Referatu ds. Funduszy i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Lublińcu.

26 października w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa opublikowano zmodyfikowaną wersję ogłoszenia o przetargu. Jak czytamy w treści dokumentu, oprócz zaplanowanych zadań – Należy wykonać wszystkie zalecenia wynikające z decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowisk Katowicach, w tym m. in. zgodnie z przedmiotową decyzją: zabezpieczyć gniazda lęgów i wykonać budki lęgowe, a następnie przedstawić zamawiającemu, wraz z dokumentacją odbiorową, potwierdzone przez nadzór ornitologiczny sprawozdanie z przeprowadzonych czynności;

Ostatecznie przetarg rozstrzygnął się w środę 18 listopada. Koszt termomodernizacji Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych wyniesie 910 944,52 zł brutto, przy kwocie 1 328 500 złotych, którą powiat przeznaczył na realizację inwestycji. Prace potrwają maksymalnie do siedmiu miesięcy od dnia podpisania umowy. Uczniowie lublinieckiego “Kazika” będą mogli zatem chłonąć wiedzę w lepszych warunkach… przy radosnym śpiewie kopciuszków, jerzyków i wróbli zwyczajnych.

Czytaj również:

W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Herbach powstanie pracownia do zajęć gastronomicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.