Byli komandosi JWK Lubliniec szkolą żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach Kursu Wawelberga

Byli komandosi JWK Lubliniec szkolą żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach Kursu Wawelberga

Celem projektu jest podnoszenie poziomu umiejętności dowódców i instruktorów odpowiedzialnych za planowanie i prowadzenie szkoleń. Zajęcia prowadzą najlepsi z najlepszych – byli komandosi Jednostki Specjalnej z Lublińca.

Szkolenie oparte jest na strategicznych koncepcjach Konrada Wawelberga – patrona 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, podpułkownika dyplomowanego piechoty Wojska Polskiego, uczestnika III Powstania Śląskiego, dowódcy “Grupy Wawelberga” prowadzącej działania specjalne.

Tadeusz Puszczyński [ps. Konrad Wawelberg] wyspecjalizował się w działaniach nieregularnych, wspomagających oddziały wojskowe. Jego umiejętności zostały wykorzystane w III Powstaniu Śląskim. Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez formację była wówczas Akcja “Mosty” przeprowadzona bezpośrednio przed wybuchem powstania. W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku Grupa w składzie 46 ludzi wykonała zadanie wysadzenia siedmiu mostów na liniach kolejowych łączących Śląsk z resztą Niemiec.

Zarówno ta, jak i inne akcje poważnie zakłócały strategie Niemców. Ułatwiały wycofywanie się Powstańców, opóźniały natarcia sił niemieckich, stwarzały również Powstańcom możliwość przechodzenia do defensywy. Przyczyniły się więc do wielu militarnych sukcesów podczas III Powstania.

Pod skrzydło Grupy Wawelberga wstępowało wielu ochotników, którzy szkolili się pod okiem doświadczonych wojskowych – tak jak dzieje to dzisiaj w 13. ŚBOT. Instruktorzy uczyli dywersantów zakładania materiałów wybuchowych, strzelania, niszczenia urządzeń i linii telekomunikacyjnych a także zachowania się na wypadek aresztowania przez Niemców. Ważną częścią kursu były również ćwiczenia terenowe i marsze z obciążeniem.

Kurs Wawelberga łączy idee, które przyświecały naszemu patronowi w tworzeniu Grupy, w której żołnierze zawodowi szkolili ochotników z wyzwaniami współczesnego pola walki – powiedział dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Obecnie w ramach projektu szkolonych jest 15 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej i żołnierzy zawodowych. Instruktorami są „Specjalsi”, którzy brali udział w wielu misjach poza granicami kraju. Żołnierze zdobywają doświadczenie między innymi z procedur wojskowych, “zrywania kontaktu”, wezwania wsparcia z powietrza i wyjścia z zasadzki – podsumowuje Monika Ligejka, rzecznik prasowy 13. ŚBOT.

[Informacje historyczna, na podstawie: “Działania dywersyjne Grupy Wawelberg w III Powstaniu Śląskim, Aleksandra Dobosz, 2019]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.