Emocje i kontrowersje. Strażacy rywalizowali w Wędzinie.

Emocje i kontrowersje. Strażacy rywalizowali w Wędzinie.

W niedzielę, na terenie boiska sportowego w Wędzinie odbyły się XXI Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze o Puchar Wójta Gminy Ciasna. W zawodach rywalizowały reprezentacje wszystkich jednostek gaśniczych z terenu gminy oraz drużyna funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim. Na starcie stanęło łącznie 19 zespołów. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych nie zabrakło emocji i ambitnej walki. Dopisała również publiczność, która z uwagą śledziła losy rywalizujących zespołów.

Strażacy, podzieleni na trzy kategorie – drużyny męskie, żeńskie oraz młodzieżowe – wzięli udział w dwóch konkurencjach: sztafeta oraz ćwiczenia bojowe. W pierwszym z tych zadań wystąpiły ekipy męskie i kobiece – należało pokonać tutaj tor z przeszkodami, z jednoczesnym przekazywaniem prądnicy pomiędzy uczestnikami konkurencji. Obok prostych elementów znajdujących się na torze członkowie poszczególnych drużyn musieli sprostać najbardziej widowiskowym, a zarazem najtrudniejszym przeszkodom – były to równoważnia oraz wysoka ściana zbudowana z desek. W przypadku pań, z uwagi na obniżenie stopnia trudności, ścianę zastąpiono kolejnym płotkiem.

W ćwiczeniach bojowych strażacy musieli wykazać się współpracą przy rozwijaniu i łączeniu węży. Kulminacyjnym momentem było podanie wody i strącenie elementów ustawionych w końcowej części toru za pomocą strumienia. W tej konkurencji ponownie udział wzięły formacje męskie i żeńskie oraz drużyny młodzieżowe, przy czym panie i roczniki młodsze startowały w uproszczonej formule poszczególnych zadań. O ostatecznych wynikach decydował czas wykonania obu konkurencji. Sędziowie Mirosław Gałuszkiewicz i Grzegorz Pyka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu, przyznawali również punkty karne za nieprawidłowe wykonywanie zadań składających się na całą konkurencję.

Z uwagi na to, że drużyny mężczyzn i kobiet punktowały w obu dyscyplinach, o ostatecznym rozstrzygnięciu decydowały wyniki uzyskane zarówno w sztafecie, jak i ćwiczeniach bojowych. Młodzieżówkę oceniano tylko na podstawie rezultatów uzyskanych w drugiej z tych konkurencji. Niesamowita skuteczność na torze sztafetowym oraz sprawny montaż węży sprawiły, że wśród panów najlepiej wypadła reprezentacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Glinicy. W kategorii pań triumfowała OSP Ciasna, z kolei najlepszą załogą spośród drużyn młodzieżowych okazała się OSP Molna.

Wszystkie drużyny biorące udział w niedzielnych Zawodach Sportowo – Pożarniczych otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Dla najlepszych zespołów przygotowano również puchary i medale. Uroczystej dekoracji druhów dokonali Wójt Gminy Ciasna, Zdzisław Kulej oraz Przewodniczący Rady Gminy, Henryk Pluta. Zadowolenia z przebiegu imprezy nie krył również Komendant Gminny OSP, Krzysztof Strzoda, który podziękował uczestnikom zawodów za wspaniałą walkę, pomimo kapryśnej pogody i trudności, z którymi strażacy mierzyli się na boisku w Wędzinie – Słowa uznania należą się również gospodarzom imprezy, druhom z OSP Wędzina, za wzorowe przygotowanie terenu – mówił Krzysztof Strzoda w końcowym wystąpieniu – Cieszę się, że kolejne zawody przebiegały bezpiecznie i zgodnie z obowiązującym regulaminem – dodał komendant gminny.

Jak się okazuje – kwestie regulaminowe wywołały jednak kontrowersje i dyskusje, do których doszło po zakończeniu imprezy. Rozżalenia pod adresem organizatorów nie kryły członkinie żeńskiej drużyny z Sierakowa Śląskiego, które wskazały, że w konkurencyjnych zespołach rolę dowódców pełniły osoby niepełnoletnie, choć w świetle przepisów powinni być to zawodnicy, którzy ukończyli 18 rok życia – Sieraków Śląski spełnił ten wymóg, choć w obecnych czasach bardzo trudno jest zebrać kompletną grupę chętnych do udziału w zawodach, nie mówiąc o dopasowaniu funkcji członków drużyn do kryteriów wiekowych – mówiła jedna z uczestniczek. Organizatorzy odwracali kota ogonem – Skoro tak trudno jest zebrać ekipę reprezentującą całą jednostkę, to cieszmy się, że w tym roku w zawodach… w ogóle wzięły udział drużyny kobiece – sugerowali członkowie sztabu, dając do zrozumienia, że wyłamanie się z przepisów… paradoksalnie pomogło w budowaniu drużyn. Zawodniczki z OSP Sieraków nie zaakceptowały tych argumentów i oburzyły się do tego stopnia, że zapowiedziały bojkot kolejnej edycji!

Czy słusznie? Z punktu widzenia przepisów – tak, bo przecież po to tworzy się regulamin. Z drugiej strony, faktycznie – w niektórych jednostkach trudno jest skompletować zespół z odpowiednią ilością i jakością startujących, zwłaszcza jeśli chodzi o formacje kobiece i młodzieżowe. W Wędzinie wystartowały zaledwie trzy ekipy żeńskie i sześć drużyn składających się młodszych roczników. Dla przeciwwagi – dobrą frekwencją wykazały się reprezentacje męskie, w tym dwie silne drużyny z Ciasnej. Jednak znamy już przypadki w historii zawodów, w których i tutaj nie brakowało niedomówień – kilka lat temu jedna z edycji zakończyła się identycznym wynikiem drużyn z Ciasnej i Sierakowa. O wygranej druhów z OSP Sieraków zadecydował… rzut monetą, choć nie wszystkim podobało się takie rozstrzygnięcie zawodów. Może więc nadszedł czas na wspólną dyskusję i odświeżenie przepisów? Tak czy owak, należy robić wszystko aby wspaniała tradycja strażackich spotkań nie ulotniła się definitywnie, ponieważ stanowi ona cenną wartość, zarówno w historii Gminy Ciasna, jak i w szlifowaniu strażackiego rzemiosła – a to jest przecież najważniejsze.

 

XXI ZAWODY SPORTOWO – POŻARNICZE
O PUCHAR WÓJTA GMINY CIASNA – WĘDZINA, 1.07.2018

KLASYFIKACJA DRUŻYN MĘSKICH

1. OSP Glinica – 121,77 pkt

Skład:
Michał Pietrzyk,
Michał Morawski,
Karol Piskoń,
Łukasz Kruplin,
Marceli Tudzio,
Mateusz Brol,
Rafał Brol,
Kamil Brol.

2. OSP Ciasna I – 126,80
3. OSP Molna – 127,35
4. OSP Ciasna II – 127,42
5. OSP Wędzina – 129,33
6. Zakład Karny Sieraków – 132,15
7. OSP Dzielna – 133,31
8. OSP Jeżowa – 137,54
9. OSP Sieraków Śląski – 138,55
10. OSP Zborowskie – 139,13

KLASYFIKACJA DRUŻYN ŻEŃSKICH

1. OSP Ciasna – 139,26

Skład:
Patrycja Szyguda
Adrian Nowak
Dominika Klosok
Katarzyna Strzoda
Roksana Kaczmarzyk
Monika Bryś
Karolina Dudzik
Kinga Blachecka
Natalia Segeth
Patrycja Sopa

2. OSP Zborowskie – 141,55
3. OSP Sieraków Śląski – 164,30

KLASYFIKACJA DRUŻYN MŁODZIEŻOWYCH

1. OSP Molna – 29,31

Skład:
Kewin Kalamorz
Alfred Jochem
Dawid Przonka
Ksawery Kaczmarzyk
Igor Halemba
Daniel Wengel
Mteusz Wengel
Karol Seget

2. OSP Glinica – 34,40
3. OSP Wędzina – 36,29
4. OSP Dzielna – 39,00
5. OSP Sieraków Śląski – 39,33
6. OSP Ciasna – 57,22

  1. Płotki w sztafecie też były nieregulaminowe(na takich płotkach biega MDP )???? czemu wtedy protestów nie było xD dziwny fakt że tylko 2 sędziów. Do regulaminu tym zawodom daleko bylo????????

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.