Ponad 27 tysięcy wniosków o przyznanie 500+ na dzieci z Ukrainy w województwie śląskim [ZUS]

Ponad 27 tysięcy wniosków o przyznanie 500+ na dzieci z Ukrainy w województwie śląskim [ZUS]

W województwie śląskim do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 27 tys. wniosków o 500+ na dzieci z Ukrainy. Z terenu działalności częstochowskiego oddziału ZUS (m.in. powiat lubliniecki) takich wniosków złożono ponad 3,7 tysiąca. 

Od 1 stycznia 2022 roku ZUS przejął obsługę programu “Rodzina 500 plus”. Wcześniej realizacją świadczeń zajmowały się gminy. Świadczenie wynoszące 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia.

Uchodźcy mogą ubiegać się o świadczenia dla rodzin po nadaniu numeru PESEL. Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnioski na dwa okresy wypłat:

  • bieżący, do 31 maja tego roku
  • przyszły, od czerwca 2022 do końca maja 2023 roku

Z województwa śląskiego wpłynęło do ZUS ponad 17 tys. wniosków o świadczenie 500+ dla 26 tys. ukraińskich dzieci na bieżący okres wypłat. Rodzice i opiekunowie złożyli również 10,3 tys. wniosków o świadczenie na 15,8 tys. dzieci na kolejny okres – poinformowała Beata Kopczyńska, regionalna rzecznik prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim, w komunikacie prasowym skierowanym do mediów.

Z terenu działalności Oddziału ZUS w Częstochowie (m.in. powiat lubliniecki) w sumie złożono 2 191 wniosków na okres do końca maja tego roku i dotyczyły one 3,4 tys. dzieci. Natomiast na drugi okres świadczeniowy, czyli od 1.06. 2022 r. do 31.05.2023 r., złożono blisko 1,6 tys. wniosków za 2,4 tys. dzieci. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Częstochowy, a następnie z powiatu myszkowskiego – wylicza ZUS.

Przypominamy – dodaje rzecznik – że świadczenie 500+ przysługuje uchodźcy tylko w tym okresie, gdy przebywa z dziećmi w Polsce. Do złożenia wniosku o 500+ niezbędne są numery PESEL – opiekuna i dzieci – Do wpisania do wniosku potrzebny też będzie numer polskiego rachunku bankowego, polski numer telefonu i adres e-mail.

Wnioski o świadczenia dla rodzin w ZUS są wyłącznie elektronicznie. Obywatele Ukrainy składają je za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Konto w portalu mogą założyć samodzielnie przez internet, za pomocą profilu zaufanego lub bankowości. Z rejestracją konta w PUE i złożeniem elektronicznego wniosku pomagają też pracownicy ZUS w placówkach zakład – podkreśla Beata Kopczyńska.

Rodzina 500 plus to realizowany w Polsce od 1 kwietnia 2016 roku państwowy program z zakresu polityki społecznej, mający pomóc rodzinom w wychowaniu dzieci poprzez comiesięczne świadczenia wychowawcze na każde dziecko w rodzinie w wysokości 500 złotych. Zamiar stworzenia programu został ogłoszony w 2015 przez partię Prawo i Sprawiedliwość, a po jej wygranej w wyborach parlamentarnych w 2015 opracowany i wdrożony przez rząd Beaty Szydło [źr. wikipedia.pl]

Od 1 stycznia 2022 roku obsługę programu “Rodzina 500 plus” przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wcześniej realizacją świadczeń zajmowały się gminy. Rządowe zmiany spotkały się z negatywną reakcją po stronie części samorządowców, m.in. Burmistrza Miasta Lublińca Edwarda Maniury. W styczniowej rozmowie z lublinieckim.pl zaznaczył, że obsługa programu w dotychczasowej formule wiązała się zatrudnieniem w Urzędzie Miejskim trzech pracowników.

– W przypadku Lublińca udało się przekierować te osoby na inne stanowiska. O wiele gorzej wygląda sytuacja w większych miastach, gdzie zatrudniono nawet po kilkadziesiąt osób. Może wiązać się to ze zwolnieniami. Tym nikt już się nie martwi, a przecież realizacja Programu 500+ bez zaangażowania gmin byłaby niemożliwa – podkreślał Burmistrz Maniura.

 

Świadczenie 500 plus dla Ukraińców na stałe zamieszkałych w Polsce [ZUS]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.