Ruszają próby szczelności i wytrzymałości rurociągu przesyłowego Boronów – Trzebinia

Ruszają próby szczelności i wytrzymałości rurociągu przesyłowego Boronów – Trzebinia

W ostatnich dniach lipca odbędą się pierwsze próby szczelności i wytrzymałości rurociągu Boronów-Trzebinia. Tym samym rozpocznie się zaplanowany na kilka miesięcy proces diagnostyki rurociągu, którego budowa jest na etapie finalizacji.

Każdy rurociąg po zakończeniu prac montażowych, a przed oddaniem do użytku, jest poddawany wielu testom. Jako pierwszą zazwyczaj sprawdza się wytrzymałość. Następnie przeprowadza się test szczelności, polegający na wtłoczeniu do rurociągu wody i utrzymaniu jej przez odpowiedni czas pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Przebieg prób szczelności na rurociągu Boronów-Trzebinia

Rurociąg został podzielony na dziesięć odcinków, na których po kolei będą odbywać się próby szczelności. Testy będą prowadzone pod ścisłym nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego i zgodnie z przepisami. Jakakolwiek nieszczelność rurociągu zostanie natychmiast wykryta, dzięki stałemu monitorowaniu ciśnienia.

Woda użyta w testach zostanie wykorzystana wielokrotnie, na kolejnych odcinkach, dzięki czemu w znaczącym stopniu ograniczone zostanie jej zużycie. Taki sposób postępowania jest zgodny z decyzją środowiskową wydaną dla inwestycji.

Rurociąg przesyłowy Boronów – Trzebinia obejmuje teren 11 miast i gmin, położonych na obszarze województw śląskiego i małopolskiego. W powiecie lublinieckim to gminy Boronów i Woźniki. Inwestycja stanowi 97-kilometrowe przedłużenie istniejącego rurociągu produktowego relacji Płock – Koluszki – Boronów do Terminala Paliw w Trzebini [więcej: TUTAJ]

Testy wytrzymałości i szczelności zakończą się na przełomie września i października. Zakończenie inwestycji ma nastąpić jeszcze w 2022 roku. 

Źródło, zdjęcie: boronowtrzebinia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.