Wojska Obrony Terytorialnej będą miały swoje święto!

Wojska Obrony Terytorialnej będą miały swoje święto!

130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym żołnierze z województwa śląskiego, pobiegło wzdłuż Wisły, aby oddać hołd Niepodległej. Sztafeta podzielona była na dwie drużyny – jedna rozpoczęła zmagania u źródła, a druga przy ujściu królowej polskich rzek. Po pokonaniu 1.100 kilometrów zawodnicy spotkali w Warszawie. Okolicznościowe medale wręczył biegaczom Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

Sztafeta Niepodległości wystartowała w sobotę, 11 sierpnia, a do Warszawy dotarła we wtorek. Jako pierwsza pobiegła grupa „Źródło”, która rozpoczęła zmagania w okolicach jeziora Czerniańskiego w Wiśle. Na trasę wyruszyła 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej. Tworzyło ją 78 biegaczy, którzy musieli pokonać 620-kilometrową trasę w czasie nie dłuższym niż 73 godziny.

Dzień później na starcie w Mikoszewie zameldowała się grupa „Ujście” składająca się z 54 biegaczy. Ich celem było przebiegnięcie 480 km w 56 godzin. Zawodnicy pokonywali trasę nieustannie, w dzień i w nocy, zmieniając się co 10 km. Wszyscy wojskowi spotkali się w Warszawie, przy stadionie PGE Narodowy, skąd wspólnie, w białych i czerwonych koszulkach przebiegli przed pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

Uczczenie w sposób sportowy stulecia Odzyskania Niepodległości to świetne przesłanie, szczególnie dla ludzi młodych. Dziękuję za zaangażowanie żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, bardzo dziękuję za to, że dla Was troska o Niepodległą jest zaszczytem, jest obowiązkiem, przywilejem i honorem – powiedział do uczestników sztafety, Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Terytorialsów docenił również, goszczący na uroczystym zakończeniu sztafety, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, profesor Leszek Żukowski Chciałem za trzy rzeczy podziękować – pierwsza, że w ten sposób czcicie setną rocznicę Odzyskania Niepodległości. Druga, że metę macie właśnie w tym miejscu – Sejm RP blisko, a ten pomnik ma szczególne znaczenie. No i trzecia rzecz – że zaprosiliście nas, to znaczy, że coś o nas wiecie, że doceniacie naszą przeszłość – podkreślił.

Minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami i pracownikami WOT ogłosił, że podjął decyzję o ustanowieniu Święta Wojsk Obrony Terytorialnej – Podjąłem decyzję o tym, aby ustanowić Święto Wojsk Obrony Terytorialnej na dzień 27 września, a więc na dzień, w którym pamiętamy o Polskim Państwie Podziemnym w czasie drugiej wojny światowej – powiedział szef MON. Dzień 27 września to symboliczny początek zorganizowanego oporu przeciwko okupantom w 1939 roku.

Współpraca / zdjęcia: Monika Ligejka, 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.