Rekordowa frekwencja w wyborach. Zobacz jak wypadł powiat lubliniecki i twoja gmina?

Rekordowa frekwencja w wyborach. Zobacz jak wypadł powiat lubliniecki i twoja gmina?

Wyborcza odyseja dobiegła końca – w czwartek nad ranem PKW podała oficjalne wyniki Wyborów Samorządowych 2018.

Wyniki do rad gmin, powiatu, miasta oraz na Burmistrza Lublińca podaliśmy na początku tygodnia. Czekaliśmy jeszcze na ostateczne rozdania w Sejmikach Wojewódzkich.

Tegoroczna frekwencja w skali kraju była najwyższą w historii Wyborów Samorządowych, a więc od 27 maja 1990 roku!

Zanim przeanalizujemy statystyki dotyczące frekwencji, uzupełnimy jeszcze oficjalne dane związane z wynikami wyborów do Sejmików Wojewódzkich. W skali kraju Prawo i Sprawiedliwość zdobyło tu 254 mandaty, Koalicja Obywatelska – 194, PSL – 70, Bezpartyjni Samorządowcy – 15, a SLD-Lewica Razem – 11 mandatów.

W Sejmiku Śląskim – PiS uzyskał 22 mandaty, Koalicja Obywatelska 20, Sojusz Lewicy Demokratycznej 2, natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe 1.

* * *

Na obszarze całej Polski zagłosowało ponad 16,5 miliona obywateli z ponad 30 milionów osób uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyniosła 54.96% – informuje PKW.

Najlepsza frekwencja zanotowana została w woj. mazowieckim i wyniosła 61.02%. W województwie śląskim zagłosowało 52.35%, a więc 1.856.431 mieszkańców – pod tym względem nasze województwo sklasyfikowane zostało na 13 miejscu w Polsce. Najniższa frekwencja towarzyszyła wyborom w woj. opolskim i wyniosła ona 48.72%.

W powiecie lublinieckim, w 61 obwodach do głosowania, udział wzięło 30.678 spośród 60.990 uprawnionych mieszkańców, co dało frekwencję na poziomie 50.30%. Liczba głosujących okazała się niska w skali wszystkich powiatów województwa śląskiego. Gorzej wypadł tylko powiat raciborski (45.19%). Największą wartość uzyskał powiat bieruńsko-lędziński, 58.72%.

O godzinie 12:00 frekwencja w powiecie lublinieckim wyniosła 13.74%. O godzinie 17:00 wzrosła ona do 37.52%.

Jeśli chodzi o gminy zlokalizowane na terenie powiatu lublinieckiego (w tym miasto Lubliniec), nie sposób ocenić liczbę mieszkańców, którzy postanowili przystąpić do wyborów, ponieważ w poszczególnych samorządach jest ona zróżnicowana.

Można jednak wyciągnąć wnioski na podstawie wartości procentowych. Bardzo dobrą frekwencję osiągnęła Gmina Boronów – zarówno o godz. 12:00, 17:00 jak i w statystykach końcowych, ten samorząd osiągał najwyższe wartości. W ujęciu procentowym najsłabiej głosowano w Gminie Ciasna. Wszystkie dane zamieściliśmy w poniższej tabeli:

Nazwiska wszystkich wybranych kandydatów możecie znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.