Autyzm. Rada Powiatu ponad podziałami!

Autyzm. Rada Powiatu ponad podziałami!

W środę odbyła się trzecia Sesja Rady Powiatu Lublinieckiego. Jednym z punktów obrad była dyskusja poświęcona obecnym i możliwym inicjatywom podejmowanym w kwestii autyzmu. Wiele wskazuje na to, że radni zajmą wspólne stanowisko w celu wzmocnienia działań ukierunkowanych na pogłębienie świadomości mieszkańców w tej problematyce.

Zupełnie inny przebieg miała podobna dyskusja prowadzona w trakcie ostatniej Sesji Rady Miejskiej – tam odrzucono projekt radnego Łukasza Mikulskiego w sprawie obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

2 kwietnia tego roku odbędzie się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jako klub radnych Prawa i Sprawiedliwości przygotowujemy uchwałę, której celem będzie zaktywizowanie powiatu lublinieckiego do włączenia się w inicjatywy podejmowane w związku z tym dniem – powiedział radny Dawid Smol (PiS) w trakcie środowej Sesji Rady Powiatu – Liczymy na to, że nasza inicjatywa spotka się z akceptacją Zarządu Powiatu oraz pozostałych radnych, tym bardziej, że w przygotowywanym projekcie stawiamy na swobodę wdrażanych rozwiązań – deklarował radny.

Dawid Smol podkreślił, że osoby autystyczne, które w ostatnich latach korzystały z pomocy i procesów pedagogicznych, powoli kończą ten etap i z braku perspektyw mogą mieć problem z funkcjonowaniem w dorosłym życiu. Wskazał również na inny problem – Zachowanie osób autystycznych może budzić pewne niezrozumienie w społeczeństwie, dlatego pogłębianie świadomości na temat autyzmu wydaje się sprawą bardzo ważną. Im więcej będzie się o tym mówić, tym łatwiej będzie funkcjonować dorosłym osobom autystycznym – argumentował Smol, sugerując, że udział Starostwa jest tutaj jednym z najbardziej istotnych elementów.

Uczestniczący w sesji Starosta Powiatu Lublinieckiego, Joachim Smyła, przychylił się do propozycji radnego Dawida Smola – Jak najbardziej, skierujemy taki projekt do właściwej komisji aby nadać kierunek dalszym działaniom. Mamy również odpowiednie instytucje, takie jak Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie czy Publiczną Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną, które definiują tego typu zagadnienia. Możemy zaangażować również te szkoły, dla których jesteśmy organem prowadzącym – powiedział Starosta – W oparciu o działalność naszych instytucji jesteśmy w stanie wymyślić konkretną formułę obchodzenia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – zgodził się Przewodniczący Rady Powiatu, Krzysztof Olczyk.

Jeszcze w trakcie dyskusji radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali przykładową organizację konkursu plastycznego o zasięgu powiatowym, w którym nadrzędnym tematem będzie zwrócenie uwagi na autyzm wśród osób dorosłych – Organizacja konkursu mogłaby odbywać się we współpracy z placówkami szkolnymi. Zaangażowanie dzieci i rodziców byłoby skuteczną formą pogłębiania świadomości i wiadomości z zakresu autyzmu, ponieważ uczestnicy sięgnęliby po wiedzę teoretyczną zanim rozpoczęliby etap praktyczny. Koszty takiego konkursu byłby znikome. Po stronie powiatu znalazłby się jedynie wydatek na nagrody dla najlepszych uczestników. Dekoracja zwycięzców mogłaby się odbyć chociażby w trakcie jednej z Sesji Rady Powiatu – argumentowali radni klubu PiS.

Również w tym przypadku Starosta Joachim Smyła wyraził swoje poparcie. Zaznaczył jedynie, że powiat jest organem prowadzącym dla szkół średnich. Ewentualna organizacja konkursu plastycznego w szkołach podstawowych dotyczy już uzgodnień na poziomie gminnym – Problematykę związaną z autyzmem możemy poruszać jednak np. na lekcjach wychowawczych w szkołach ponadpodstawowych – zaproponował Joachim Smyła. Starosta wyraził przekonanie, że powiat bez problemu wypracuje odpowiednią formę działania w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Świadomości Autyzmu – Ponad podziałami – zaznaczył w swojej wypowiedzi.

*    *    *

Temat Światowego Dnia Świadomości Autyzmu poruszono również w trakcie ostatniej Sesji Rady Miejskiej. Z projektem uchwały wystąpił wówczas radny Prawa i Sprawiedliwości, Łukasz Mikulski. Rada Miejska odrzuciła propozycje radnego, w których znalazły się: akcja promocyjno – edukacyjna w Urzędzie Miejskim, szkołach lub innych instytucjach czy uruchomienie infolinii na czas trwania akcji, tak aby rodzice mający podejrzenia mogli uzyskać pomoc. Kolejny postulat dotyczył podświetlenia gmachu urzędu w kolorze niebieskim – tak jak czyni się to na całym świecie w związku z obchodami Dnia Świadomości Autyzmu. Radny optował również za inicjacją okolicznościowej imprezy biegowej na Stadionie Miejskim oraz organizacją spektaklu tematycznego: “Nie taki sam” w reżyserii Agnieszki Raj-Kubat, na podstawie książki Ireneusza Gimińskiego: “Wautyzmwzięci”.

Stanowisko w sprawie projektu Łukasza Mikulskiego zajęła Anna Jonczyk – Drzymała, Zastępca Burmistrza Miasta, która przed głosowaniem w sprawie projektu autorstwa radnego PiS, zwróciła się do pozostałych samorządowców – To jest państwa indywidualna decyzja jaką podejmiecie. Zadania związane z tym schorzeniem są realizowane w naszym Miejskim Przedszkolu Integracyjnym. W ubiegłym roku odbył się happening na rynku, konferencja i przedstawienie. Dyrekcja przedszkola zapewniła mnie, że podobne działania znajdą się w corocznym programie pracy placówki – powiedziała. Dyskusję zamknął Burmistrz Lublińca, Edward Maniura – Zajmijmy się konkretnym działaniem a nie robieniem otoczki, że my tutaj podejmujemy uchwały i coś z tego wynika. Z tej uchwały tak naprawdę nie wynika nic – stwierdził Burmistrz.

Ostatecznie wniosek radnego Mikulskiego poparło 5 radnych. Aż 12 samorządowców było przeciwnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu – Jestem zaszokowany takim stanowiskiem Rady Miejskiej – powiedział Łukasz Mikulski – Stosowna uchwała wzmacniałaby wszelkie działania podejmowane w sprawie organizacji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Lublińcu, tym bardziej, że z tego miasta wywodzą się również sami radni. Jedyne wytłumaczenie jakie znajduję, to uprzedzenia polityczne ze strony większości zasiadającej w radzie. Niech nikt więcej nie wmawia ludziom, że współpraca lublinieckich samorządowców powinna być prowadzona… ponad podziałami. To bzdura – skwitował adwokat z Lublińca, który w środę wystosował wniosek do Dyrekcji Zarządu Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w sprawie udostępnienia Stadionu Miejskiego w Lublińcu na organizację biegu z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w dniu 2 kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.