Na jagody. Marsz!

Na jagody. Marsz!

Lasy Lublinieckie to największy kompleks leśny województwa śląskiego. Zajmuje on powierzchnię przekraczającą 100 000 hektarów. W większości położony jest on w Obniżeniu Małej Panwi, będącej częścią Równiny Opolskiej. Położenie Lasów Lublinieckich wyznaczają w przybliżeniu dwie osie. Jedna to Ozimek-Siewierz, druga Lubliniec-Tarnowskie Góry. Obok grzybobrania, będącego najpopularniejszą formą turystyki i rekreacji w tutejszych lasach, drugim bogactwem Lasów Lublinieckich są jagody, w niektórych regionach nazywane również borówkami bądź czernicami. Z taksonomicznego punktu widzenia pełna nazwa rośliny brzmi borówka czarna łac. Vaccinium myrtillus. Jagoda (łac. bacca) to natomiast owoc borówki czarnej. Owocowanie tej rośliny zaczyna się pod koniec czerwca i trwa do końca lipca. Trwa więc pełnia zbiorów tej bogatej w witaminy rośliny. Jagody leczą oczy, obniżają zły cholesterol, działają przeciwbiegunkowo, dobrze wpływają na naczynia krwionośne. Sok z jagód jest ponadto uznawany za środek na zatrucia, gdyż wychwytuje z organizmu wszelkie toksyny, a także chroni przed pylicą. Dzięki glukokininom jagody pomagają również regulować poziom cukru we krwi, nazywane są przez to rośliną insuliną.

Poniżej przedstawiamy przepisy na pierogi z jagodami oraz koktajl jagodowy.

PIEROGI Z JAGODAMI

Składniki:

Ciasto:

  • 300 g mąki pszennej
  • szczypta soli
  • 200 ml wrzącej wody
  • 30 g masła
Nadzienie:
  • około 150 g jagód (świeżych lub mrożonych)
  • 1 łyżka mąki (pszennej lub ziemniaczanej) do oprószenia jagód

Dodatki: osłodzona śmietana homogenizowana 12 lub 18% lub serek waniliowy homogenizowany

Przygotowanie

  • Ciasto: Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do gorącej wody włożyć masło i roztopić, stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką. Połączyć składniki i wyłożyć je na podsypaną mąką stolnicę. Wygniatać ciasto rękami przez około 7 minut, podsypując w razie konieczności mąką, tak aby ciasto nie kleiło się. Włożyć do miseczki i przykryć wilgotną ściereczką, odstawić na około 30 minut.
  • Nadzienie: Świeże jagody szybko opłukać pod delikatnym strumieniem wody. Osuszyć na papierowych ręcznikach, rozłożyć na tacce i oprószyć 1 łyżką mąki. Mrożone jagody wyjąć z zamrażarki przed samym lepieniem pierogów (pierożki łatwiej się lepi z zamrożonymi owocami).
  • Wyłożyć ciasto na stolnicę, podzielić na 3 – 4 części i kolejno rozwałkowywać każdą na cienki placek, obsypując stolnicę i wałek mąką.
  • Małą szklaneczką wycinać kółka, na środek nakładać po jednej łyżeczce farszu. Składać ciasto na pół i zlepiać dokładnie brzegi pierożków, układać je na stolnicy lub blacie.
  • W dużym garnku zagotować osoloną wodę i jak będzie mocno wrzała, włożyć pierwszą partię pierogów (około 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejszyć ogień do średniego i gotować pierożki przez około 2 minuty licząc od czasu wypłynięcia ich na powierzchnię wody (sprawdzić wcześniej bo pierogi mogą być już gotowe, długość gotowania zależy od grubości ciasta). Wyławiać łyżką cedzakową i układać na tacy lub talerzach zachowując odstępy.
  • Podawać polewając słodką śmietanką lub serkiem homogenizowanym.

KOKTAJL Z JAGÓD

  1. Obierz jagody z ogonków i dobrze je przemyj pod bierzącą wodą
  2. Wlej maślankę i mleko do blendera
  3. Dodaj cukier
  4. Miskuj około 2 minut do uzyskania jednolitej konsystencji.
  5. Koktajl najlepiej smakuje lekko schłodzony – wystarczy, że mleko i maślanka były wyjęte prostu z lodówki
Zapraszamy w nasze piękne lasy na jagody!
Na koniec zamieszczamy kilka zdjęć z tegorocznych zbiorów jagód w okolicach Lublińca:)
DSCN7533 DSCN7531 DSCN7532DSCN7537

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.