AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ. Wojewoda Śląski zaapelował do samorządów! [ZOBACZ MAPĘ ZAGROŻEŃ]

AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ. Wojewoda Śląski zaapelował do samorządów! [ZOBACZ MAPĘ ZAGROŻEŃ]

W związku z występowaniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), istnieje konieczność podejmowania w województwie śląskim  działań zapobiegawczych, w tym monitorowania zagrożenia. Jednym z takich działań jest lokalizowanie oraz szybka izolacja i utylizacja padłych dzików – informuje I wicewojewoda śląski, Jan Chrząszcz w piśmie wystosowanym 20 stycznia do Samorządowców, Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach.

Na terenie województwa śląskiego wykonywane są planowe, zorganizowane przeszukania obszarów i zbierania zwłok dzikich zwierząt lub ich szczątków. Plan przeszukań na styczeń i luty 2020 udostępniony został Powiatowym Centrom Zarządzania Kryzysowego – W przypadku wystąpienia takiej potrzeby, proszę o udzielania wsparcia w realizacji tego zadania poprzez współpracę z powiatowymi lekarzami weterynarii oraz przedstawicielami Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego – pisze Jan Chrząszcz.

W opinii ekspertów dziki nadal stanowią podstawowe źródło zakażenia chorobą. Choroba przenoszona jest najczęściej przez zwierzęta poprzez kontakt ze szczątkami padłych dzików oraz przez ludzi, ze względu na wykorzystywanie do konsumpcji przetworzonego mięsa dzików (przewóz mięsa i wyrobów wędliniarskich oraz wyrzucanie ich odpadów – wskazuje wicewojewoda śląski.

Jak wynika z danych zamieszczonych na mapie ognisk i przypadków ASF, aktualizowanej przez Główny Inspektorat Weterynarii, największe zagrożenie związane z wirusem ASF występuje obecnie na obszarze Polski wschodniej oraz w województwie lubuskim.

Pierwsze ogniska ASF w Polsce stwierdzono w roku 2014. Z tego powodu, do końca 2018 roku wybito 43 tysiące świń a odszkodowania wypłacone hodowcom sięgnęły 14 milionów złotych. Kolejne przypadki wykryto również w minionym roku. Tylko od 10 grudnia do końca roku 2019, na terenie Polski, Główny Inspektorat Weterynarii zanotował ponad 200 przypadków ASF u dzików, które padły lub zostały odstrzelone.

Odstrzał dzików oparty jest o Decyzję Wykonawczą Komisji (UE) w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich, z dnia 7 grudnia 2017 roku (UE 2017/2267)

.

PEŁNA TREŚĆ PISMA – TUTAJ [herby.pl] lub TUTAJ [koszecin.pl]

INTERNETOWA MAPA ZAGROŻEŃ WIRUSEM ASFTUTAJ [wetgiw.gov.pl]

KOMUNIKATY GIWTUTAJ

Zdjęcie: za wetgiw.gov.pl

 

 

  1. W 2013 roku wziąłem kredyt i za 3,3 mln przystosowałem swoje gospodarstwo do hodowli świń (zanim ASF wszedł do Polski). W tej chwili spłacam kredyt – zostało 2,1 mln. Boję się, że ASF zabije moje świnie i sprawi, że zostanę bankrutem a moje dzieci nie będą miały za co chodzić do szkoły. Liczę na pomoc państwa w walce z ASF, liczę na ograniczenie populacji dzików przez myśliwych, choć uważam że nie należy wybijać ich do zera. Zalecana przez państwo populacja jest znośna dla rolników ale i bezpieczna dla przetrwania gatunku. Mam nadzieję, że leśnicy i myśliwi staną na wysokości zadania. Mnie bioasekuracja kosztuje kolejne dziesiątki tysięcy, więc do lasu nie mogę iść na poszukiwania dzików.

    Odpowiedz
    • Janie, przecież edukacja jest darmowa, prawda?
      “W lutym 2014 wykryto w Polsce pierwsze przypadki ASF u padłych dzików, które prawdopodobnie przedostały się z Białorusi[3]. Do 17 lipca 2015 wykryto 72 przypadki tego typu zarażeń u dzików w Polsce[4]. Do końca 2015 roku wszystkie stwierdzone na terenie kraju przypadki ASF zlokalizowane były w pobliżu granicy z Białorusią na obszarze trzech powiatów – sokólskiego, białostockiego i hajnowskiego w województwie podlaskim[5]. Jednak w 2016 roku choroba rozszerzyła się także na wschodnie części województwa mazowieckiego i północne lubelskiego[5]. Na dzień 31 lipca 2018 roku choroba występowała w 4 województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Do końca lipca 2018 roku w Polsce były 182 ogniska choroby (od dnia jej pojawienia się w 2014 roku), w tym 78 z nich wykryto tylko w roku 2018[6]. W sierpniu 2018 r. wykryto kolejne 2 ogniska choroby. 183. ognisko, które wystąpiło w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim, było pierwszym ogniskiem ASF w województwie podkarpackim[6]. W listopadzie 2019 w województwie lubuskim znaleziono 20 dzików z ASF.[7][8] W grudniu 2019 roku kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świn odkryto w wielkopolskim Wolsztynie. ”
      OTO EFEKT “STAWANIA NA WYSOKOŚCI ZADANIA ” leśników i myśliwych.

      Odpowiedz
  2. Szanowny Panie Janie to bardzo istotny problem, nie tylko dla rolników również dla całej naszej gospodarki. Trwa posiedzenie Sejmu, jutro w ramach “pytań bieżących” zapytam ministra o planowane działania zabezpieczające przed ASF w 2020 roku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.