“Autyzm – by wiedzieć więcej”. Rusza piąta edycja konkursu dla uczniów [Starostwo Powiatowe w Lublińcu]

“Autyzm – by wiedzieć więcej”. Rusza piąta edycja konkursu dla uczniów [Starostwo Powiatowe w Lublińcu]

Starostwo Powiatowe w Lublińcu zaprasza do udziału w Powiatowym Konkursie Plastycznym na plakat “Autyzm – by wiedzieć więcej”, który skierowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu lublinieckiego.

Konkurs organizowany jest już po raz piąty, a jego finał tradycyjnie związany będzie ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu przypadającym na dzień 2 kwietnia.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Jerzy Orszulak – radny Rady Powiatu w Lublińcu [PiS] i członek Komisji Kultury, który w 2019 roku zwrócił uwagę na problem zbyt niskiej świadomości społeczeństwa w kwestii autyzmu. Propozycję Orszulaka udoskonaliła Komisja, przy współpracy z Wydziałem Informacji, Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego oraz Ireneuszem Gimińskim, autorem powieści „Wautyzmwzięci” (2017) opowiadającej o życiu rodziny wraz z którą niespodziewanie i nie proszenie “zamieszkał” autyzm. Pomysł uzyskał przychylność Zarządu oraz Rady Powiatu.

Jak czytamy w Zarządzeniu Starosty Lublinieckiego z dnia 22 lutego 2023, celem konkursu jest:

  • propagowanie wiedzy o autyzmie,
  • integracja środowisk współpracujących z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami,
  • zapobieganie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób z autyzmem, pokrewnymi zaburzeniami oraz ich rodzin,
  • wskazanie zakresu pomocy rodzinom osób z autyzmem i podobnymi zaburzeniami, pogłębienie oraz promowanie wiedzy o tym, że wśród nas żyją osoby ze spektrum autyzmu,
  • wzbudzenie zainteresowania młodzieży problemami osób cierpiących na autyzm i ich rodzin oraz kształtowanie tolerancyjnych postaw w stosunku do osób dotkniętych tym zaburzeniem,
  • kształtowanie twórczego myślenia i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji,
  • poszukiwanie ukrytych talentów.

Przedmiotem Konkursu jest przygotowanie jednej pracy plastycznej – plakatu nawiązującego do tematu w dowolnej technice płaskiej. Format pracy nie mniejszy niż A4. Prace można składać do 15 marca 2023 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lublińcu lub przesłać pocztą na adres: Starostwo Powiatowe ul. Paderewskiego 7 42-700 Lubliniec – z dopiskiem: Powiatowy Konkurs Plastyczny na plakat „Autyzm – by wiedzieć więcej”.

Autorom najlepiej ocenionych prac zostaną wręczone atrakcyjne nagrody.


Autyzm to zaburzenie rozwojowe o charakterze neurologicznym. U każdej osoby objawia się inaczej, dlatego specjaliści mówią o spektrum autyzmu. Zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą mieć różne nasilenie objawów. Najłagodniejszą postacią autyzmu jest Zespół Aspergera. Osoby ze spektrum autyzmu mają trudność ze zrozumieniem faktu, że inni ludzie inaczej myślą, czym innym się interesują, nie podzielają ich upodobań. Osoby ze spektrum autyzmu o wiele silniej niż inni ludzie odbierają bodźce wzrokowe, słuchowe, czuciowe i zapachowe. Autyzm wpływa na zmniejszenie się umiejętności komunikowania z otoczeniem i kontaktowania z innymi oraz zawężenie zainteresowań. Autyzm nie jest chorobą tylko innym sposobem odbierania świata i myślenia.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 roku i opublikowaną 21 stycznia 2008.

Zarządzenie Starosty do pobrania: TUTAJ [lubliniec.starostwo.gov.pl]

Zdjęcie: archiwum 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.