Bliżej mieszkańców. Imienne wyniki głosowań radnych dostępne na stronie głównej Urzędu Miejskiego w Woźnikach

Bliżej mieszkańców. Imienne wyniki głosowań radnych dostępne na stronie głównej Urzędu Miejskiego w Woźnikach

W środę 25 listopada odbyła się 17. Sesja Rady Miejskiej w Woźnikach. Samorządowcy podjęli dziewięć uchwał dotyczących m.in. opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, cen skupu żyta, podatku od środków transportowych, współpracy z organizacjami pozarządowymi czy zmian w budżecie gminy. Imienne wyniki poszczególnych głosowań zamieszczono na głównej stronie internetowej Urzędu Miejskiego.

Od 31 stycznia 2018 roku, po znowelizowaniu ustaw samorządowych, wszystkie posiedzenia rad gmin, powiatów i miast transmitowane są na żywo, a następnie archiwizowane są na stronach samorządowych. Drugą, bardzo istotną sprawą było również wprowadzenie jawności głosowań – ich wyniki trafią teraz do opinii publicznej, z wyszczególnieniem nazwisk głosujących radnych – podobnie jak transmisje obrad, archiwizowane są one na urzędowych witrynach. Celem nowelizacji było m.in. zwiększenie kontroli obywatelskiej oraz wzmocnienie transparentności sesji.

Szkopuł w tym, że zdecydowana większość gmin ogranicza się do przechowywania zapisanych transmisji oraz protokołów z głosowań w Biuletynach Informacji Publicznej. Z założenia są to specjalne strony administrowane w celu powszechnego udostępniania informacji m.in. o decyzjach podejmowanych przez radnych, zarządzeniach wójtów i burmistrzów, petycjach, oświadczeniach majątkowych, przetargach i wielu innych sprawach. Dla przeciętnego obywatela dotarcie do pożądanych dokumentów nie jest jednak czynnością prostą, a często wręcz zniechęcającą do bieżącego śledzenia kolejnych aktualizacji zawartych w BiP.

Dlatego właśnie publikacja wyników wczorajszych głosowań na stronie głównej Urzędu Miejskiego w Woźnikach wydaje się zabiegiem potrzebnym i jest dobrą formą wyjścia naprzeciw mieszkańcom. Dzięki temu społeczność gminy w szybki sposób dowiaduje się o tym jakie uchwały przyjęto w trakcie ostatniego posiedzenia Rady oraz jak głosowali poszczególni samorządowcy. W artykule opublikowanym na stronie głównej UM Woźniki zamieszczono także link do transmisji z przebiegu środowych obrad – co również ułatwia internautom serfowanie po oficjalnej stronie gminy.

Link do publikacji wyników na stronie UG Woźniki: TUTAJ

Więcej dokumentacji dot. Rady Miejskiej w Woźnikach: TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.