Centrum Przesiadkowe w Lublińcu otwarte. Burmistrz Edward Maniura: “To szczególny dzień dla mieszkańców”

Centrum Przesiadkowe w Lublińcu otwarte. Burmistrz Edward Maniura: “To szczególny dzień dla mieszkańców”

Od 16 września kierowcy i podróżni będą mogli korzystać z czteropoziomowego parkingu, stanowisk postojowych dla środków komunikacji zbiorowej, parkingu dla rowerów z samoobsługowym punktem naprawy na minimum 60 miejsc oraz ze zmodernizowanego budynku byłego PKS’u, po którym Miasto wykupiło grunty i zrealizowało najdroższą jak do tej pory inwestycję w swojej historii.

To szczególny dzień dla mieszkańców Lublińca i całego powiatu – powiedział Burmistrz Miasta Edward Maniura, podczas środowego otwarcia Centrum Przesiadkowego “Park & Ride” przy lublinieckim dworcu PKP.

Nowoczesny obiekt jest częścią dużego, wartego 66 milionów (przy dofinansowaniu unijnym 54 mln), projektu o zasięgu powiatowym, tworzącego system punktów przesiadkowych, parkingów i ścieżek rowerowych o łącznej długości ponad 45 kilometrów. Nadrzędnym celem systemu “Park & Ride” (tłum. parkuj i jedź) będzie zsynchronizowanie i usprawnienie różnych form komunikacji, z naciskiem na transport publiczny odciążający ruch samochodowy.

W otwarciu lublinieckiego Centrum Przesiadkowego, wartego niemal 21 milionów złotych (UE 17,6 mln), wzięli udział: Jerzy Buzek – poseł do Parlamentu Europejskiego, Ryszard Majer – senator Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele Biur Poselskich posłanki Izabeli Leszczyny i posła Zdzisława WolskiegoDanuta Sobczyk – pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego ds. współpracy z administracją publiczną, Joachim Smyła, Tadeusz Konina oraz Krzysztof Olczyk – odpowiednio: starosta, wicestarosta i  przewodniczący Rady Powiatu w Lublińcu, Karolina Jaszczyk – dyrektor Biura Subregionu Centralnego Związek Gmin i Powiatów SC, mł. insp. Dariusz Kiedrzyn – Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu,  st. bryg. Janusz Bula – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu, ks. Konrad Mrozek – Proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja w Lublińcu, przedstawiciele Jednostki Wojskowej Komandosów, reprezentanci PKP Polskich Linii Kolejowych z dyrektorem Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK Częstochowa – Helmutem KlabisemRajmund Adamec – prezes zarządu firmy Adamec, głównego wykonawcy inwestycji, oraz delegacje gmin powiatu lublinieckiego, okolicznych miast – w tym partnerskiego miasta Łowicz, a także dyrektorzy i przedstawiciele lokalnych instytucji, środowisk, biznesu i mieszkańcy powiatu.

W swoim wystąpieniu Burmistrz Edward Maniura nawiązał do bogatej, ale też skomplikowanej historii terenu, na którym dzisiaj uruchamiane jest Centrum Przesiadkowe “Park & Ride” – Pierwsze rozmowy na ten temat podejmowaliśmy już w 2013 roku. Wtedy projekt wydawał się bardzo odległy i mało realny. Dzisiaj został on wykonany w niemal stu procentach – pokreślił Burmistrz. Swoistym symbolem odnoszącym się do przeszłości ma być charakterystyczny zegar zamontowany na wschodniej ścianie Centrum – Tarcza tego zegara to 126 lat historii. Zegar znajdował się na nieistniejącym już budynku Szpitala Neuropsychiatrycznego. Udało się go uratować. Dzisiaj jest on umieszczony obok emblematu naszego Miasta. Mam nadzieję, że będzie odmierzał wszystkim przyjezdnym i osobom odjeżdżającym z Lublińca dobry, nowy czas – przyznał Edward Maniura, który zapowiedział, że magistrat podejmie działania zmierzające do przygotowania zalążka Komunikacji Miejskiej.

Są momenty, w których człowiek jest dumny z tego co udało się zrobić. Jestem dumny z wszystkich tych, którzy na wszelkie sposoby przy tym obiekcie pracowali – dodał Burmistrz, dziękując również społeczności miasta za ciepłe słowa kierowane w trakcie inwestycji, trwającej od września 2018 roku. Po zakończonym wystąpieniu Edward Maniura uwolnił biało – czerwone balony, które szybując w górę dały początek Centrum Przesiadkowemu “Park & Ride” w Lublińcu.

W dalszej części uroczystości, ks. Konrad Mrozek dokonał poświecenia obiektu.

W kolejnych wystąpieniach zaproszeni goście podkreślali ogromne znaczenie Centrum Przesiadkowego “Park & Ride” – nie tylko w rozwoju komunikacji na terenie miasta i powiatu ale też w całym regionie. Wskazywali na wzorową współpracę wszystkich instytucji i podmiotów uczestniczących w projekcie, m.in. w zakresie skutecznego pozyskiwania dofinansowań zewnętrznych, bez których inwestycja byłaby niemożliwa. To także skoordynowane działania gmin powiatu lublinieckiego, ukierunkowane na stworzenie wspólnego węzła opartego na ścieżkach rowerowych, placach parkingowych i punktach przesiadkowych. Podkreślano również, że budowa obiektów “Park & Ride” wiązała się nie tylko z usprawnieniem transportu ale też z modernizacją okolicznej infrastruktury – jak choćby w przypadku pobliskiego ronda na połączeniu ulic Paderewskiego i Oświęcimskiej w Lublińcu.

Uwielbiam przyjeżdżać do Lublińca. W tym miejscu widoczna jest prawdziwa wspólnota, która, pomimo różnic, potrafi działać razem. Lubliniec potrafi również czekać, bo nie wszystkie inwestycje są możliwe od razu. Ta wspólnota to podstawa końcowego sukcesu wszystkich nas. To miejsce sprawia, że przyjeżdżają tutaj ludzie, którzy chcą pracować – zapewnia to cały szereg inwestycji, nie tylko w infrastrukturę ale też w kulturę, bo przecież nie chodzi tylko o czystą wodę lub czyste powietrze – podkreślił Europoseł i Honorowy Obywatel Lublińca, Jerzy Buzek. Gratulując władzom Miasta, dodał, ze Centrum Przesiadkowe urasta do inwestycji na skalę europejską.

Ważnym elementem będzie również uruchomienie tablic informacyjnych na terenie dworca PKP, planowane w październiku tego roku – wspominał o tym Helmut Klabis, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK Częstochowa. W drugiej połowie lutego 2020, przy dużym wsparciu Posła Ziemi Lublinieckiej Andrzeja Gawrona, na terenie dworca uruchomiono już windy przeznaczone m.in. dla podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się oraz rowerzystów.

Obok oficjalnych uroczystości związanych z uruchomieniem Centrum Przesiadkowego, jedną z atrakcji towarzyszących był “Przystanek eMDeK”, zorganizowany wewnątrz nowego parkingu. Otwarcie Centrum uświetnił również występ Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, działającej przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu pod batutą Bartłomieja Pięty. W środę po ulicach Lublińca krążył stary autobus, a pod wielopoziomowym parkingiem odbyła się wystawa zabytkowych pojazdów oraz archiwalnych fotografii przedstawiających teren sprzed budowy otwartego właśnie “Park & Ride”.

zdjęcia: dzięki uprzejmości red. Piotr Ciastek, Lubliniec – nasze miasto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.