Chciał ukraść rower w Boronowie. Przeliczył się.

Chciał ukraść rower w Boronowie. Przeliczył się.

Policjanci z komisariatu w Woźnikach skierowali do sądu akt oskarżenia wobec 46-letniego mieszkańca Częstochowy podejrzanego o usiłowanie kradzieży roweru o wartości 600 zł. Jak ustalili śledczy – pod koniec stycznia na ulicy 3 Maja w Boronowie mężczyzna próbował dokonać kradzieży jednośladu stojącego w pobliżu jednej z posesji. Teraz grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 26 stycznia br. około godziny 11:00. W tym czasie 57-letni mieszkaniec Boronowa przyjechał na rowerze do domu swojej siostry. Swój pojazd pozostawił nie zamknięty przed posesją. Jednak mężczyzna cały czas obserwował swój rower, gdyż wcześniej, w okolicy widział podejrzany samochód. W pewnej chwili zauważył, że przed posesją zatrzymał się samochód marki Volkswagen, a kierujący nim mężczyzna wkłada jego rower do bagażnika pojazdu.

Właścicielowi w porę udało się udaremnić zamiar przestępcy, który szybko oddalił się w kierunku ulicy Wolności. O całym zajściu 57-latek natychmiast powiadomił Policję. Sprawę prowadzili kryminalni z Komisariatu Policji w Woźnikach, którzy już następnego dnia ustalili personalia niedoszłego złodzieja – informuje mł. asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Polcji w Lublińcu.

Sprawca usłyszał zarzut usiłowania kradzieży roweru, za co grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

*     *     *

Mundurowi z KPP Lubliniec regularnie monitorują i prowadzą czynności zmierzające do zminimalizowania kradzieży rowerów, których niestety nie brak na terenie powiatu. Jeśli chodzi o Lubliniec, obszarem najbardziej zagrożonym jest Osiedle 3-go Maja, skupiające dużą ilość mieszkańców, oraz rejon ulicy Grunwaldzkiej – tak wynika z ankiet prowadzonych przez lubliniecką Komendę.

Policja szuka również rozwiązań pomocnych w weryfikacji odnalezionych pojazdów. 14 listopada ubiegłego roku na Bulwarze Grotowskiego w Lublińcu, dzielnicowi sierż. szt. Tomasz Anioł oraz st. sierż. Dominik Brzozowski, prowadzili akcję znakowania rowerów. Inicjatywa mundurowych cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców. W trakcie zaledwie półtoragodzinnego spotkania, oznakowano 33 jednoślady. Dzielnicowi przedłużyli nawet zakładany termin akcji, tak aby nikt nie odjechał z Bulwaru Grotowskiego bez zabezpieczonego roweru. Akcję znakowania przeprowadzono również 11 listopada w Sierakowie Śląskim, podczas uroczystego otwarcia nowej ścieżki rowerowej.

Policja informuje: aby zminimalizować ryzyko kradzieży wystarczy przestrzegać trzech bardzo prostych zasad:

  • zostawiać rower w widocznym miejscu – rower pozostawiony w miejscu widocznym dla wielu osób nie będzie „ łatwym łupem„ dla złodzieja, ponadto w przypadku kradzieży prawdopodobieństwo, że ktoś zapamięta sprawcę jest znacznie większe
  • pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń– należy stosować tzw. zapięcia do rowerów bez względu na czas na jaki pozostawiany jest rower. Nawet najprostsze zabezpieczenie to dodatkowy czas jaki musi poświęcić złodziej. Zwiększa to jednak prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby.
  • zapisać numery ramy – każdy rower posiada swój numer fabryczny ramy. W przypadku kradzieży roweru numer ten wprowadzany jest do systemu informacyjnego. W razie odnalezienia lub kontroli takiego jednośladu w dowolnym miejscu na terenie kraju – możliwe jest natychmiastowe ustalenie jego właściciela.

Zdjęcie: slaska.policja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.