Co z budową krytej pływalni w Lublińcu? Kluczowe decyzje prawdopodobnie na przełomie 2020 i 2021 roku [AUDIO]

Co z budową krytej pływalni w Lublińcu? Kluczowe decyzje prawdopodobnie na przełomie 2020 i 2021 roku [AUDIO]

W opinii wielu mieszkańców Lublińca, budowa nowej pływalni jest brakującym elementem w osiągnięciu odpowiedniej atrakcyjności stolicy powiatu.

Miasto przymierza się do inwestycji w oparciu o porozumienie zawarte z gminą Wałbrzych i powierzenie tamtejszemu samorządowi zadania polegającego na realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach pakietowego projektu “Baseny i Pływalnie”, prowadzonego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Gmina Wałbrzych czyni starania o budowę basenu otwartego.

Na jakim etapie znajdują się procedury?

Przypomnijmy. W maju 2019 roku Burmistrz Lublińca, Edwarda Maniura zapowiedział, że obie gminy wystąpią z wnioskiem do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które finansuje w 90 procentach cały proces przygotowania inwestycji pod partnera publiczno – prywatnego – Ministerstwo wskaże nam tego partnera. Nie bierzemy więc za to odpowiedzialności, ponieważ to partner publiczno – prywatny, w porozumieniu z Ministerstwem i Polskim Funduszem Rozwoju, będzie realizować zadanie. My będziemy płacić za dostęp do obiektu po jego wybudowaniu – wyjaśniał Burmistrz – Koszt przedsięwzięcia poznamy po analizach Ministerstwa i wyborze firmy, która je przygotuje – zaznaczał w ubiegłorocznej wypowiedzi.

6 listopada 2019 roku w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju doszło do spotkania w sprawie realizacji, wspomnianego przez Burmistrza, partnerstwa publiczno-prywatnego – Spotkanie zorganizowano pod kątem tzw. testu rynku. Jest to niezbędny element wniosku o wsparcie przeprowadzenia analiz z zakresu prawa, finansów i ekonomi – mówił ówczesny sekretarz miasta, Jan Grajcar w trakcie posiedzenia Rady Miejskiej w dniu 18 listopada.

Test rynku miał być odpowiedzią na pytanie – czy pojawili się potencjalni partnerzy prywatni zainteresowani budową. Co ważne – obecni na spotkaniu przedstawiciele firm wyrazili zainteresowanie realizacją tego typu obiektu w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego. Warunkiem było jedynie potencjalne ryzyko popytu, jakie miałyby wziąć na siebie samorządy.

W trakcie ostatniej Sesji Rady Miejskiej burmistrz Maniura podkreślił, że Ministerstwo przystępuje właśnie do przetargu na wybór doradców oraz na przygotowanie całej koncepcji budowy obiektów. Kolejnym etapem będzie wybór firmy realizującej zadanie. Szacunkowy koszt procesu przygotowawczego, z którym przy 5 procentowym udziale, musi liczyć się gmina Lubliniec to około 57 tys. złotych

Zgodnie z założeniem, wybrana firma w terminie czterech miesięcy ma przygotować ocenę efektywności przedsięwzięcia. Materiały z tych analiz powinniśmy otrzymać na przełomie grudnia i stycznia. Wtedy Rada Miejska będzie musiała zadecydować czy w tej formule chcemy budować basen – dodał Jan Grajcar, nadzorujący przebieg postępowania z ramienia Urzędu Miejskiego w Lublińcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.