Co z kontynuacją strajku nauczycieli? 28 sierpnia “Okrągły Stół Edukacyjny” w Katowicach.

Co z kontynuacją strajku nauczycieli? 28 sierpnia “Okrągły Stół Edukacyjny” w Katowicach.

W środę przed południem wznowione zostaną prace Zespołu ds. Statusu Zawodowego Pracowników Oświaty, z udziałem ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. Przedstawiciele ZNP poruszą tematy związane ze wzrostem wynagrodzeń oraz zabezpieczeniem w budżecie państwa środków na realizację podwyżek od 1 września dla nauczycieli. Debata dotyczyć będzie biurokracji w placówkach oświatowych. Podobne spotkanie odbędzie się na Górnym Śląsku.

Rozmowy będą koncentrować się również wokół dyskusji o nauczycielu, uczniu i rodzicu w systemie edukacji oraz jakości edukacji i nowoczesnej szkole.

Do udziału w katowickiej debacie zaproszeni są rodzice, nauczyciele, uczniowie, samorządowcy, organizacje pozarządowe działające na rzecz oświaty, związki zawodowe, pracodawcy oraz członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Śląski Okrągły Stół Edukacyjny odbędzie się 28 sierpnia 2019 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 25. Godzina rozpoczęcia debaty zostanie podana w zaproszeniu skierowanym do uczestników.

Jak informuje ŚUW – ze względu na formułę debaty liczba miejsc jest ograniczona. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu otrzymają osoby wyłonione spośród wszystkich zgłoszonych. Zainteresowane osoby proszone są o zarejestrowanie się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego – TUTAJ. Formularz dostępny będzie do środy, 21 sierpnia 2019 r., do godz. 14.00.

*     *     *

Zaplanowane dyskusje wiążą się z niedawnym, zawieszonym strajkiem nauczycieli, który rozpoczął się 8 kwietnia tego roku. Według danych ZNP do strajku przystąpiło blisko 2/3 wszystkich placówek publicznych. Następnego dnia rano akcja protestacyjna prowadzona była w 15.179 placówkach – 74,4% wszystkich szkół (woj. śląskie 76,83%). Do strajku przyłączyło się większość nauczycieli zatrudnionych na terenie powiatu lublinieckiego.

Olbrzymie kontrowersje wzbudził fakt, że akcja protestacyjna przypadła na okres egzaminów państwowych: 10-12 kwietnia (egzamin gimnazjalny) i 15-17 kwietnia (egzamin ósmoklasisty). Egzaminy zostały przeprowadzone w placówkach w dużym stopniu ze względu na zaangażowanie osób innych niż nauczyciele – w tym rodziców, księży i samorządowców. W przypadku egzaminu gimnazjalnego nie przeprowadziły go jedynie 3 szkoły w Polsce. Egzamin ósmoklasisty udało się przeprowadzić we wszystkich szkołach podstawowych. Zagrożone były również egzaminy maturalne. Ze strajku wycofało się ponad 2 tysiące szkół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.