Cześć i Chwała Bohaterom! Za nami kolejny BIEG TROPEM WILCZYM w Lublińcu.

W niedzielę, w Lublińcu, odbył się VIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym”. Jak co roku, imprezę zorganizowano przy współpracy Jednostki Wojskowej Komandosów oraz Wojskowego Klubu Biegacza “Meta”. Wśród panów najlepszy był Dawid Garcorz, który powtórzył swój sukces z poprzedniej edycji. W gronie pań zwyciężyła Aleksandra Wielechowska.

Start i metę biegu wyznaczono w pobliżu Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Trasa wiodła na terenie Parku Grunwaldzkiego. Dość specyficzna długość dystansu, 1963 metry, symbolizuje rok, w którym zginął wachmistrz Wojska Polskiego, Józef Franczak. Był ostatnim poległym należącym do formacji Żołnierzy Wyklętych – powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiającego opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu oraz podległym mu służbom w Polsce.

Pomimo wielu prób zakłamywania historii i umniejszania roli Żołnierzy Wyklętych w walce o Wolną Polskę, dziś pamięć o Bohaterach odżywa, m.in. dzięki takim imprezom jak ta w Lublińcu. Zryw antykomunistyczny okupiony został śmiercią i cierpieniem wielu walczących. Wspomniany Józef Franczak (pseud. Lalek) został zastrzelony 21 października 1963 roku, po 24 latach spędzonych w zbrojnej konspiracji. Jego ciało przewieziono do Akademii Medycznej w Lublinie. Bezimiennego pochówku, podobnie jak w przypadku jego współtowarzyszy broni, komunistyczne służby dokonały potajemnie, na cmentarzu przy ul. Unickiej. Cztery dni później, w nocy, rodzina wykopała jego nagie, pozbawione głowy ciało i dokonała godnego złożenia zwłok do grobu.

Nazwa biegu zaczerpnięta została z treści wiersza „Wilki” Zbigniewa Herberta, dedykowanego Żołnierzom Wyklętym:

“Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy”

– czytamy we fragmencie wiersza.

W niedzielnej rywalizacji na terenie Lublińca, w gronie panów zwyciężył Dawid Garcorz. Drugi był Szymon Serafin. Na trzecim miejscu bieg ukończył Marek Kukowka. Dzielnie radziły sobie panie – w tej kategorii triumfowała Aleksandra Wielechowska, która wyprzedziła Nikolę Szafarczyk. Na trzecim stopniu podium stanęła Ewelina Wajda.

Z uwagi na wyjątkowy charakter Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzonego od 2011 roku, tak naprawdę, zwycięzcami lublinieckiego biegu okazali się jego wszyscy uczestnicy. Cieszy obecność i udział nie tylko reprezentantów tutejszych klubów biegowych ale również całych rodzin, które z powodzeniem pokonały dystans ponad 1,6 kilometra. Wszyscy startujący odebrali pamiątkowe medale, dyplomy i koszulki. W imieniu dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, najlepszych zawodników wyróżnił Szef Szkolenia JWK, płk Dariusz Niedźwiedzki.

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych setki imprez, nie tylko sportowych, corocznie organizowanych jest w wielu miejscach na terenie Polski.  Lubliniecki.pl prowadził TRANSMISJĘ na żywo z imprezy, na oficjalnym profilu w portalu Facebook – możecie zobaczyć ją TUTAJ.

POLECAMY: oficjalna strona Wojskowego Klubu Biegacza “Meta” Lubliniec – TUTAJ [wyniki]