Czy Lubliniec wprowadza ekologiczne źródła ciepła w swoich nieruchomościach? Radny Mikulski pisze do Burmistrza Maniury

Czy Lubliniec wprowadza ekologiczne źródła ciepła w swoich nieruchomościach? Radny Mikulski pisze do Burmistrza Maniury

– Lubliniec powinien nie tylko dofinansowywać wymianę źródeł ciepła mieszkańcom naszego miasta, ale również dbać o to, aby nieruchomości, które należą do gminy miały ekologiczne źródła ciepła – zauważa przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość, radny Łukasz Mikulski w interpelacji skierowanej do Burmistrza Edwarda Maniury.

Burmistrz odpowiada liczbami i zaprasza do współpracy, tym bardziej, że wdrażanie ekologicznych rozwiązań w budynkach administrowanych przez Miasto… nie jest tak proste jak może się wydawać.

W swoim piśmie radny Łukasz Mikulski przypomina, że Lubliniec znalazł się na 11. miejscu w rankingu miejscowości z największą liczbą dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 w 2019 r. Liczba dni z przekroczonymi normami wyniosła aż 68, przy czym norma wynosi 35 dni – Za Lublińcem uplasowały się takie miejscowości jak Żywiec, Oświęcim, a nawet Katowice – wymienia samorządowiec.

Mikulski dopytuje czy gmina Lubliniec posiada program modernizacji systemów ogrzewania w swoich zasobach mieszkaniowych – Ile od 2018 roku zamontowano w nieruchomościach należących do gminy Lubliniec (lub nieruchomościach, w których gmina ma swój udział) nowych pieców lub zmodernizowano źródeł ogrzewania oraz z jakiego źródła ciepła nastąpiła wymiana na jaki? – czytamy w treści interpelacji.

Adwokat z Lublińca poprosił również o przygotowanie zestawienia nieruchomości administrowanych przez Miasto, z wyszczególnieniem: rodzaju instalacji grzewczej, ilości kotłów węglowych pozaklasowych – tzw. kopciuchów, a także z określeniem stopnia zużycia instalacji grzewczych oraz o podaniem daty montażu instalacji.

W odpowiedzi Burmistrz Lublińca Edward Maniura wskazał na brak takich – Wynika to z faktu, że część budynków została przejęta przez Miasto w określonym stanie technicznym, część z instalacji montowana była we własnym zakresie przez najemców, bez uzgodnienia z właścicielem – wyjaśnił Burmistrz.

Podkreślił, że gmina sukcesywnie modernizuje posiadane zasoby lecz najpierw wymaga to stworzenia odpowiednich warunków technicznych, np. w kwestii odprowadzania spalin czy wentylacji. Burmistrz wskazał, że wieloletnie zaniedbania w tym zakresie zmusiły Miasto do wydatkowania olbrzymich pieniędzy na modernizację systemów kominowych – zarówno spalinowych, jak i wentylacyjnych. Prace te zakończyły się dopiero w 2020 roku kiedy w ostatniej miejskiej kamienicy wykonano nowe przewody wentylacyjne i dymowe.

W efekcie, w latach 2010-2020 na modernizacje przewodów kominowych, instalacji elektrycznych, instalacji wodno-kanalizacyjnej, wymianę stolarki i remonty w budynkach mieszkalnych wydano blisko 8 milionów złotych – W okresie ostatnich 12 lat na termomodernizację budynków stanowiących własność miasta wydatkowano ponad 20 milionów złotych. W ramach tych środków wymieniono 141 kotłów i ocieplono 3 budynki wspólnot mieszkaniowych – podsumowuje Burmistrz.

Edward Maniura zaznaczył przy tym, że wszelkie działania związane ze zmianą sposobu ogrzewania we wspólnotach mieszkaniowych wymagają współdziałania właścicieli. Sensowną alternatywą jest wykonanie instalacji centralnego ogrzewania zasilanego z ciepłowni lub gazem – To wszystko są koszty, do poniesienia których nie każdy z właścicieli jest gotowy;

– Kolejnym problemem jest kwestia doprowadzenia instalacji gazowej do lokali, których najemcy nie regulują swoich zobowiązań – zauważa Burmistrz, wskazując na to, że w niektórych przypadkach pogłębia to skalę zadłużeń – Czy pan radny sądzi, że osoby te są gotowe pokryć koszty paliwa gazowego na ogrzanie mieszkań? Co z bezpieczeństwem takiej instalacji? Nietrudno wyobrazić sobie skutki pozostawienia instalacji gazowej bez nadzoru – podkreśla E. Maniura.

Należy zwrócić uwagę, że każda propozycja realizacji zadania wymaga wskazania źródła sfinansowania danego przedsięwzięcia. W złożonej przez pana Radnego interpelacji tego elementu mi brakuje. Niemniej jednak, tak jak to czyniłem do tej pory, tak i teraz zapraszam pana radnego jak i wszystkich radnych Rady Miejskiej w Lublińcu, do współpracy w zakresie programu ochrony powietrza. Czyste powietrze w Lublińcu jest naszym wspólnym celem – kończy Burmistrz.

W chwili obecnej miasto dysponuje 134 lokalami we wspólnotach, z których ogrzewanie 71 lokali oparte jest o gaz lub ciepło z ciepłowni. W 63 lokalach ogrzewanie oparte jest o spalanie węgla w piecach. Z lokali położonych w budynkach stanowiących własność miasta 104 lokale posiadają ogrzewanie za pomocą pieców nie będących piecami V klasy. Stanowi to mniej niż połowę wszystkich tego typu lokali.

Całą korespondencję oraz zestawienie nieruchomości administrowanych przez Miasto znajdziecie: TUTAJ

Zdjęcie: archiwum

  1. Brawo Panie Łukaszu za upominanie się o sprawy najważniejsze dla mieszkańców. Tak trzymać!

    Odpowiedz
  2. ten gość jest dobry. Ja pieprze. skąd on się wzioł. niech jedzie do wrocławia skond przyjechał.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.