Gmina Boronów kontra alkohol i narkomania. Mieszkańcy mogą pomóc w zdiagnozowaniu problemów

Gmina Boronów kontra alkohol i narkomania. Mieszkańcy mogą pomóc w zdiagnozowaniu problemów

Na ciekawy pomysł wpadły władze gminy Boronów, w której zaplanowano opracowanie diagnozy lokalnych zagrożeń związanych głównie ze spożywaniem alkoholu i zażywaniem narkotyków. 

W tym zakresie samorząd chce skorzystać z pomocy mieszkańców – na oficjalnej stronie Urzędu Gminy mogą oni wypełnić krótką, anonimową ankietę. Uzyskane informacje posłużą nie tylko do sporządzenia diagnozy ale również do zaplanowania działań profilaktycznych zmierzających do zniwelowania problemów obserwowanych na terenie gminy.

Udzielając odpowiedzi na pytania proszę myśleć o swojej najbliższej okolicy tj. sołectwo, dzielnica, miejscowość. Nie ma tutaj dobrych ani złych odpowiedzi. Ważne, aby były szczere. Wszystkie informacje będą analizowane wyłącznie statystycznie – informuje samorząd.

Jakie pytania znalazły się w ankiecie? Mieszkańcy mogą określić – których działań ze strony władz lokalnych oczekują w związku z przeciwdziałaniem alkoholizmowi i narkomanii – wyszczególniono tutaj m.in. kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych czy udzielanie pomocy osobom oraz rodzinom, w których występuje problem.

Część ankiety dotyczy również… samych mieszkańców – mają oni możliwość do określenia własnych doświadczeń obejmujących częstotliwości spożywania napojów alkoholowych i gatunków, po które sięgają.  Inne pytanie związane jest zwiedzą społeczności na temat dostępności narkotyków na terenie gminy. Ankieta zawiera także zagadnienia związane z przemocą w rodzinie.

Jak wynika z raportu sporządzonego przez naukowe czasopismo medyczne “Lancet”, dorosły mieszkaniec Polski wypija obecnie średnio 11,7 litra alkoholu rocznie. W 1990 r. było to 9,9 litra, zaś w 2030 r. będzie to prawdopodobnie aż 13 litrów. Polscy mężczyźni sięgają po alkohol zdecydowanie częściej niż kobiety. Przeciętny Polak wypija 18 litrów czystego alkoholu rocznie, a Polka – 5,5 litra. W 1990 r. było to odpowiednio 16 oraz 4,5 litra. W 2030 r. będzie 19,7 i 6,1 litra rocznie.

Według Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, w 2018 roku po narkotyki sięgnęło 10,4% Polaków w wieku od 15 do 34 lat.

LINK DO ANKIETYTUTAJ

zdjęcie: rpo.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.