Interesująca akcja kominiarzy – o co chodzi?

Interesująca akcja kominiarzy – o co chodzi?

Podobnie jak w latach poprzednich, bezpieczeństwo w sezonie grzewczym staje się ważnym tematem w kończącym się 2018 roku. W ostatnich tygodniach kilkakrotnie informowaliśmy o działaniach profilaktycznych podejmowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu, m.in. w ramach walki z niebezpiecznym oddziaływaniem tlenku węgla. Tymczasem do akcji wkroczyli kominiarze!

Pod honorowym patronem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Krajowa Izba Kominiarzy rozpoczęła akcję społeczną ZAPROŚ KOMINIARZA! W ramach tego działania KIK przypomina właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.

Przedstawiciele Krajowej Izby Kominiarzy przypominają, że kominy – instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną, należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza – Kontrole kominiarskie to nie tylko formalność lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiegająca zaczadzeniom czy pożarom. Stan instalacji spełnia również jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu – czytamy w wydanych komunikatach.

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia mistrza kominiarskiego. Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza bowiem przed powstaniem pożaru sadzy.

Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych nakazują również przepisy przeciwpożarowe. W budynkach mieszkalnych obowiązuje minimalna częstotliwość czyszczeń:

  • przewody od palenisk opalanych paliwem stałym – co 3 miesiące;
    przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym – co 6 miesięcy;
    przewody wentylacyjne – 1 raz w roku.

Co istotne – w przypadku pożaru lub zaczadzenia, brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Pomimo wielu działań ostrzegawczych statystyki wciąż budzą niepokój. W sezonie ogrzewczym od 1 września 2016 do 31 marca 2017 Państwowa Staż Pożarna odnotowała 4 685 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 2 903 osób poszkodowanych i 61 ofiar śmiertelnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.