Kasa dla sołectw – gdzie i ile w powiecie lublinieckim?

Kasa dla sołectw – gdzie i ile w powiecie lublinieckim?

Zarząd Województwa Śląskiego przyjął listę rankingową zadań rekomendowanych do udzielenia pomocy finansowej w ramach Konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych. O pomoc finansową mogły ubiegać się sołectwa za pośrednictwem gmin. W związku z tym Rady Sołeckie opracowały zadania inwestycyjne, które zweryfikowano na początku czerwca. Na liście znalazły się m.in. miejscowości z terenu powiatu lublinieckiego. 

Na realizację konkursu w budżecie województwa zarezerwowano ok. 4,8 mln złotych. W rozstrzygniętym zestawieniu sklasyfikowano 343 projekty, uprawnione do otrzymania wsparcia z budżetu Województwa Śląskiego. Dotyczą one m.in. rozbudowy lub remontu infrastruktury drogowej, doposażenia budynków, zespołów folklorystycznych i sportowych czy rozwoju rekreacji. Wsparcie z budżetu województwa obejmuje także organizację wydarzeń i imprez lokalnych.

Dofinansowanie zadań nastąpi po wyrażeniu zgody przez Sejmik Województwa Śląskiego, w drodze uchwały w sprawie udzielenia z budżetu Województwa Śląskiego pomocy finansowej w formie dotacji celowej, w dniu 25 czerwca 2018 roku.

Jak w rankingu prezentują się sołectwa z terenu powiatu lublinieckiego? 15 z 343 projektów dotyczy naszych miejscowości. Dużą aktywnością wykazały się Rady Sołeckie oraz środowiska lokalne działające w Gminie Herby – wnioski te sklasyfikowano aż na siedmiu pozycjach, z wyraźną dominacją Olszyny i Lisowa. W rankingu znalazły się po 3 miejscowości z gmin Pawonków i Koszęcin oraz po jednej z gmin Ciasna i Kochanowice.

Najwyżej, bo na 17 miejscu w skali całego województwa, znalazło się sołectwo Jeżowa (gm. Ciasna) – samorząd otrzyma tu dofinansowanie wysokości 60 tysięcy złotych na budowę ogólnodostępnego centrum rekreacyjnego – cała inwestycja kosztować będzie 120 tysięcy. Najdroższym przedsięwzięciem będzie budowa chodnika w Droniowicach (gm. Kochanowice) – łączna kwota sięgnie tu niemal 135 tysięcy złotych.

Warto również wziąć pod uwagę stosunek wysokości dofinansowania do łącznej kwoty przeznaczonej na wykonanie zadania – powody do zadowolenia mają włodarze Gminy Koszęcin, którzy dorzucą zaledwie 2 tysiące złotych do przebudowy chodnika w Strzebiniu oraz 3,4 tys. złotych do budowy placu zabaw w Sadowie. Większość gmin otrzymała dofinansowanie na poziomie około 50% – oznacza to, że połowę łącznej kwoty samorządy będą musiały pokryć ze środków własnych lub z zaciągniętych pożyczek.

Kompletna lista rankingowa – TUTAJ

NASZE SOŁECTWA W RANKINGU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.