Kobiety coraz silniejsze w samorządach – czy w powiecie lublinieckim również? [RANKING]

Kobiety coraz silniejsze w samorządach – czy w powiecie lublinieckim również? [RANKING]

Specjalizujące się w samorządowych analizach i rankingach pismo “Wspólnota” opublikowało zastawienie konfrontujące procentowy udział kobiet w sprawowaniu władzy w powiatach, miastach i gminach wiejskich. Autorzy publikacji – Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska wskazują, że w 2018 roku poziom feminizacji w samorządach wykazał kolejny wzrost.

Liczba samorządów, w których współczynnik feminizacji wynosi ponad 50 proc., wzrosła z 276 do 315. Wbrew temu, czego można by się spodziewać, procentowo najwięcej takich jednostek jest wśród gmin wiejskich. Po wyborach w 1990 roku kobiet było tam niewiele ponad 9 proc., ale współcześnie ich udział przekracza 30 proc. Z kolei liczba samorządów, w których radach ani zarządach nie pojawiła się żadna kobieta, spadł do 20. Nie ma wśród nich ani jednej gminy miejskiej lub miejsko-wiejskiej, są zaś 2 powiaty i 18 gmin wiejskich – podsumowują twórcy rankingu.

Pora na liczby. Zacznijmy od województw, gdzie prawdziwym fenomenem jest woj. lubuskie. Stopień feminizacji w 2018 roku sięgnął tu aż 60 procent. Drugie w zestawieniu województwo łódzkie traci do lidera aż 30%. Na szóstym miejscu znalazło się województwo śląskie ze wskaźnikiem 20%. Ranking zamyka Lubelszczyzna z wielkością 8,6%.

W stawce 313 rad powiatów, powiat lubliniecki zajmuje zaledwie 247 miejsce ze wskaźnikiem na poziomie 10,7%. To przepaść w porównaniu do liderującego powiatu stargardzkiego (zachodniopomorskie, 66,1%) czy nawet sąsiednich samorządów – tarnogórskiego (25 miejsce, 44%) i kłobuckiego (87 miejsce, 21,9%). Powiat oleski sklasyfikowano na miejscu 142 (17,9%). Tylko w dwóch powiatach, strzelecko-drezdeneckim i bartoszyckim, pełnię władzy dzierżą radni płci męskiej.

Zdecydowanie lepiej w zestawieniu miast prezentuje się Lubliniec – 23,8 procentowy udział kobiet w Radzie Miejskiej dał stolicy naszego powiatu 157 miejsce w gronie 862 miast objętych analizą. Woźniki zajmują miejsce 311 (16,7%). Przoduje miasto Ogrodzieniec koło Częstochowy z feminizacją na poziomie aż 86,7%. Ranking zamyka Nidzica (warmińsko-mazurskie) z liczbą 2,4%

W gronie 1530 gmin wiejskich znakomity wynik osiągają Gminy Herby i Pawonków, zajmujące razem bardzo wysokie 57 miejsce z identycznym wskaźnikiem 70%. Na niezłym, 206 miejscu znalazła się Gmina Kochanowice z feminizacją sięgającą 33,3%. Nieznacznie ustępuje jej Gmina Boronów (258 miejsce – 26,7%). Zdecydowana dominacja mężczyzn zasiadających w radach cechuje pozostałe pozostałe gminy powiatu lublinieckiego: Ciasna (1086 miejsce – 10% feminizacji) oraz, sklasyfikowany na 1453 miejscu, Koszęcin (zaledwie 3,3%). Pierwsze miejsce zajmuje Gmina Dmosin (woj. łódzkie – 86,7%). Tylko w 18 gminach wiejskich wskaźnik feminizacji wyniósł 0,0%.

Warto jednak zaznaczyć, że w poszczególnych zestawieniach należy kierować się raczej wartościami procentowymi niż miejscami – w wielu przypadkach powiaty, miasta i gminy wiejskie zajmują pozycje ex aequo ze względu na znikome różnice w liczbie radnych.

Tendencje zwyżkowe, jeśli chodzi o udział kobiet w polityce samorządowej, notowane są w Sejmikach Wojewódzkich, radach sołeckich, zarządach powiatów oraz na stanowiskach indywidualnych – takich jak burmistrzowie, wójtowie, starostowie i sołtysi. Niewielki spadek feminizacji występuje tylko wśród prezydentów miast i w zarządach województw.

Zdjęcie: Rada Gminy Koszęcin (2018-23)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.