Kocyk i grill to nie wszystko…

Kocyk i grill to nie wszystko…

Pierwsza opalenizna, kuszący aromat grillowanych kiełbasek, nasmarowany rower, napompowana piłka – możemy zaczynać “Majówkę 2018” a więc, tradycyjny już, długi weekend w pierwszych dniach maja. Korzystny układ dat w kalendarzu powoduje, że będziemy mogli odpocząć od codziennych obowiązków nawet przez 7 dni. Pamiętajmy jednak, że Majówka to nie tylko kocyk czy świeży powiew wiatru znad jeziora. To także ważne święta państwowe, którym, poniekąd, zawdzięczamy weekendową sielankę.

1 MAJA, MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SOLIDARNOŚCI LUDZI PRACY.

Międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od roku 1890, corocznie 1 maja. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w roku 1890 i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców. Współorganizowane były m.in. przez działaczy II Proletariatu. Masowe demonstracje, pochody oraz starcia z carskim wojskiem, policją oraz kozakami, a także wspierającymi je nacjonalistycznymi bojówkami, miały miejsce m.in. w czasie rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego. Organizowała je głównie Polska Partia Socjalistyczna. Od 1950 roku obchody uzyskały status święta państwowego. Dzisiaj 1 maja kojarzony jest przede wszystkim z okresem PRL’u, kiedy to w wielu miastach organizowano uroczyste pochody.

2 MAJA, ŚWIĘTO FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 15 października 2003 roku do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski oraz wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi obchodzonymi 1 i 3 maja. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach. Organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Dla przykładu, w Bytomiu, 2 maja 2009, ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi. W ostatnich latach, 2 maja powszechne stało się noszenie kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to Andrzej Duda.

3 MAJA, ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA.

Święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, ustanowione w roku 1919 i ponownie w 1990 roku. Począwszy od 2007 roku jest również świętem narodowym Litwy. 3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 roku. Święto Narodowe Trzeciego Maja napotykało na opór władz, zwłaszcza w okresie komunizmu. Zostało ono zniesione w styczniu 1951 roku. Uroczystości przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze obchody święta 3 maja w Warszawie, na Placu Zamkowym w 1990 roku, odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

Warto pamiętać również o Międzynarodowym Dniu Strażaka 4 maja (nie jest dniem wolnym od pracy) czy o Narodowym Dniu Zwycięstwa, obchodzonym 8 maja, upamiętniającym zakończenie II Wojny Światowej w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.