Koło Gospodyń Wiejskich z Sierakowa ostatnią szansą dla sali DFK?

Koło Gospodyń Wiejskich z Sierakowa ostatnią szansą dla sali DFK?

W piątek, w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierakowie Śląskim odbyło się kolejne spotkanie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich, założonego przed końcem ubiegłego roku. Obok spraw bieżących, najistotniejszą częścią zebrania była dyskusja dotycząca zagospodarowania miejscowej sali DFK, należącej do Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. 

W Sierakowie Śląskim gościł  Rafał Bartek – polityk, nauczyciel i samorządowiec, działacz mniejszości niemieckiej, od 2015 Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, a od 2018 przewodniczący Sejmiku Opolskiego. Przedstawił on wstępne warunki, na jakich gospodynie z Sierakowa mogłyby zarządzać obiektem.

Obszerny budynek, znakomicie przystosowany do organizacji wszelkiego rodzaju spotkań czy kameralnych imprez kulturalnych, od kilku lat stoi pusty. Złote czasy sierakowskiej DFK minęły w kwietniu 2016 roku, wraz ze śmiercią pana Wiktora Kika – założyciela i Przewodniczącego sierakowskiego TSKN od 28 marca 1990 roku. Wygasła wówczas nie tylko sama organizacja ale również potencjał wspaniałego budynku – z dużą salą, sceną, oświetleniem, zapleczem, kuchnią, kotłownią, wyposażeniem i sporym terenem w tylnej części działki.

Koło Gospodyń Wiejskich mogłoby rozpocząć działalność w sali DFK w roli najemcy, na podstawie porozumienia z TSKN. To jest znakomita okazja do ożywienia nie tylko tego miejsca ale też aktywności całej wsi – przekonywał przewodniczący Rafał Bartek – Aby jednak sala DFK ponownie służyła mieszkańcom, Sieraków Śląski powinien odnowić działalność TSKN. Zgodnie z naszymi celami, ponowne uruchomienie obiektu musi wiązać się z poszerzaniem przedsięwzięć podejmowanych przez mniejszość niemiecką. Wskrzeszenie TSKN w Sierakowie jest zatem warunkiem niezbędnym dla wsparcia z naszej strony – tłumaczył R. Bartek.

W ramach współpracy Koło Gospodyń Wiejskich mogłoby organizować własne przedsięwzięcia lecz przy tym korzystałoby z propozycji TSKN, np. poprzez prezentacje artystyczne w języku niemieckim czy kursy języka niemieckiego. Co ważne – stworzyłoby to możliwość dofinansowania tutejszych przedsięwzięć przez samo Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. TSKN mogłoby korzystać z sali w przypadku własnych imprez, co dodatkowo zwiększyłoby dynamikę wydarzeń odbywających się w sali DFK. W grę wchodziłoby również wsparcie finansowe na remonty obiektu.

Towarzystwo, stanowiące organizację pożytku publicznego, można wspierać poprzez wpłatę 1% podatku – Jeśli taka tendencja rozwinęłaby się w Sierakowie Śląskim, wówczas, w zgodzie z naszymi zarządzeniami, otrzymane pieniądze przeznaczymy wyłącznie na działania podjęte w waszej miejscowości – deklarował szef TSKN.

Uczestniczki piątkowego zebrania zgodnie uznały, że opcja porozumienia z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim daje nie tylko wachlarz wielu możliwości w zakresie przedsięwzięć i dofinansowań ale jest też jedyną i niepowtarzalną szansą na ratowanie potencjału tutejszej sali DFK. Skorzystałaby na tym cała miejscowość. Użyczenie obiektu, stworzy również szansę dla samego TSKN na odnowienie dziedzictwa mniejszości niemieckiej w Sierakowie Śląskim. Bardzo wiele zależy więc od zaangażowania KGW, placówek edukacyjnych i pozostałych środowisk działających na terenie Sierakowa Śląskiego – im większe to zaangażowanie, tym większa możliwość wsparcia ze strony TSKN, które jednocześnie wzmocni utrwalanie swojej tożsamości w regionie.

*    *    *

Pozostałe tematy omówione w trakcie zebrania Koła Gospodyń Wiejskich w Sierakowie Śląskim, dotyczyły inicjatyw jakie mogą podejmować tego typu organizacje. Działania mają opierać się głównie na kultywowaniu tradycji lokalnych w zakresie kultury, rękodzieła czy przedsięwzięć kulinarnych. Nie wyklucza się organizacji zajęć lub wykładów związanych z aktywnym i zdrowym stylem życia. Pierwszą imprezą, do której przymierzają się gospodynie z Sierakowa Śląskiego będzie tzw. Babski Comber, zaplanowany na 23 lutego. Wcześniej, 10 lutego odbędzie się jednak bardzo ważne spotkanie związane z reaktywacją TSKN w Sierakowie Śląskim – może być ono kluczowe w perspektywie wznowienia działalności, cenionej przez Sierakowian, sali DFK.

  1. Julian Werner

    Wieeem, wieeem – sierakowski.pl

    Odpowiedz
  2. piątek jest!

    piłeś, nie pisz.

    Odpowiedz
  3. żałosne to jest…

    Odpowiedz
  4. Sierakowski.pl – Proszę, pisz! bo, jeżeli nie Ty , to kto!?…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.