Komandosi z Lublińca przemaszerują ulicami Warszawy!

Komandosi z Lublińca przemaszerują ulicami Warszawy!

W środę, w całej Polsce odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Główne obchody zaplanowano w Warszawie – stołeczna defilada będzie ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Lublińca, ponieważ wezmą w niej udział mundurowi z naszej Jednostki Komandosów! 

Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca będzie reprezentować województwo śląskie wraz z delegacją Jednostki Wojskowej Agat z Gliwic. W przemarszu znajdą się zarówno wojskowi, jak i pojazdy. Warszawska defilada naziemna ma być podzielona na trzy główne części: pieszą, pojazdów oraz sekcję  historyczną. W defiladzie lotniczej wystąpią jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych.

W wydarzeniu weźmie udział łącznie ponad 100 samolotów i śmigłowców, około 1500 żołnierzy i 200 pojazdów wojskowych. Ponad 900 rekonstruktorów ma tworzyć szyk nawiązujący do różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i około 260 konnych, w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX, okres powstań narodowych oraz wiek XX.

Święto Wojska Polskiego, lub Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone zostało Ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku, obowiązującą od 13 sierpnia 1992.

Corocznie 15 sierpnia we wszystkich kościołach polowych w Polsce odbywają się uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest honorowa zmiana warty z udziałem najwyższych władz państwowych.

Święto Wojska Polskiego przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.