KOSZĘCIN. Młodzi patrioci z lublinieckiego Zespołu Szkół Zawodowych pamiętali o poległych Bohaterach.

KOSZĘCIN. Młodzi patrioci z lublinieckiego Zespołu Szkół Zawodowych pamiętali o poległych Bohaterach.

W minioną sobotę uczniowie szkoły oraz członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w sprzątaniu cmentarza i grobu żołnierzy przy Kościele Świętej Trójcy w Koszęcinie. Okazją do uporządkowania mogiły była przypadająca na 14 lutego kolejna, 78. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Wolontariusze złożyli również kwiaty i zapalili znicze oraz odmówili modlitwę w intencji poległych.

Na terenie nekropolii w Koszęcinie spoczywa trzech powstańców śląskich poległych w 1921 r. i siedmiu żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Kampanii Wrześniowej. W roku 2016 dodatkowo umieszczono tutaj pamiątkową płytę upamiętniającą Powstańców zamordowanych w Ostaszkowie, w roku 1940.

Okazją do uporządkowania mogiły była przypadająca na 14 lutego kolejna rocznica utworzenia Armii Krajowej. Były to zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej, powstałe z przemianowania Związku Walki Zbrojnej (powstałego w listopadzie 1939) rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku.

Armia Krajowa działała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemcy i ZSRR (po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium państwa polskiego 4 stycznia 1944). Zadaniem AK było tworzenie struktur wojskowo-organizacyjnych na czas okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość, czyli przygotowanie kraju do powstania powszechnego. Największą operacją militarną Armii Krajowej było powstanie warszawskie.

Zdjęcie / grafika poniżej: zszlubliniec.pl 

  1. Wojna obronna Polski 1939 Luty 12, 2020, 2:21 pm

    Kampania Wrześniowa? serio? Odkąd nazistowsko-niemieckie i komunistyczne sformułowania pojawiają się na tym portalu? Walczyliśmy dłużej, przypominam, chyba potrzebne są jakieś korepetycje z historii!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.