KP PSP Lubliniec podsumowała 2020 rok. Zobacz STATYSTYKI dotyczące wyjazdów jednostek OSP w naszych gminach

KP PSP Lubliniec podsumowała 2020 rok. Zobacz STATYSTYKI dotyczące wyjazdów jednostek OSP w naszych gminach

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu sporządzono statystyki dotyczące liczby interwencji podjętych w 2020 roku przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu lublinieckiego.

W ogólnym bilansie, w całym powiecie zanotowano łącznie 1 240 wyjazdów strażaków ochotników, co oznacza wzrost w stosunku do 1023 działań podjętych w roku 2019 – Należy jednak wziąć pod uwagęże większa liczba wyjazdów w 2020 roku wynika m.in. z zadań wykonywanych przez strażaków w związku z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa – podkreśla st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy KP PSP Lubliniec. Każdy taki wyjazd, np. w związku z dezynfekcją przestrzeni publicznej czy dojazdem do seniorów, był rejestrowany w systemie.

Dwanaście ostatnich miesięcy obfitowało w 185 pożarów (2019 – 200), 967 miejscowych zagrożeń  (2019 – 735) takich jak zdarzenia drogowe czy usuwanie przewróconych drzew oraz 88 fałszywych alarmów – ta ostatnia liczba jest identyczna z liczbą z 2019 roku.

Jeśli chodzi o ilość interwencji przeprowadzonych na terenie poszczególnych gmin, do których niejednokrotnie dysponuje się zastępy z sąsiednich samorządów, w minionym roku najwięcej działań OSP podjęto w obrębie miasta Lubliniec – 388 (2019 – 302). Na kolejnych miejscach znalazły się gminy: Koszęcin 190 (2019 – 164), Woźniki 171 (2019 – 140), Ciasna 134 (2019 – 117), Herby 124 (2019 – 73), Kochanowice oraz Pawonków po 89 (2019 – 98 oraz 84) i Boronów 55 (2019 – 45).

Dużym nieporozumieniem jest traktowanie ilości wyjazdów konkretnych jednostek w kategoriach rankingu czy, co gorsza, wewnętrznej rywalizacji pomiędzy strażakami. Zawodowcy i ochotnicy nieustannie życzą sobie jak najmniejszej liczby interwencji, hołdując znanemu hasłu: “Ludziom na ratunek”. Pamiętajmy przy tym, że sami strażacy narażają się na zagrożenia ryzykując życie lub zdrowie w trakcie akcji. Działają wspólnie z innymi zastępami kiedy dotrą już na miejsce zdarzenia – bez tego trudno wyobrazić sobie prawidłowe i skuteczne działanie jednostek w naszym powiecie. Krótko mówiąc – o rywalizacji nie może być mowy. Siłą rzeczy, poniżej zamieszczamy szczegółowe dane dotyczące liczby wyjazdów dla każdej z OSP oraz Wojskowej Straży Pożarnej z Lublińca.

W minionym roku wszystkie OSP przynajmniej raz reagowały na alarmowanie – jednak statystyki to nie wszystko. W wielu remizach pojawia się coraz lepszy sprzęt i nowoczesne samochody ratowniczo – gaśnicze. W bazach prowadzone są remonty, których najczęściej podejmują się sami druhowie. Straże przyciągają młodzież, kształtując w niej odpowiednie postawy. Oprócz działań profilaktycznych i warsztatów z zakresu udzielania pierwszej pomocy, strażacy wspierają również rozmaite inicjatywy podejmowane przez lokalne społeczności. Wielokrotnie remizy stanowią integracyjne centrum dla całego sołectwa.

Należy pamiętać, że zarówno w latach poprzednich, jak i w 2020 roku w zdecydowanej większości Ochotnicze Straże Pożarne wspierały zawodową Jednostkę Ratowiczo – Gaśniczą z Lublińca. W 2019 roku JRG zadysponowana została do niemal 700 zdarzeń.

 

Rok 2020 w liczbach. Zobacz policyjne statystyki dotyczące przestępstw i zdarzeń drogowych w powiecie lublinieckim

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.