Krajowa Mapa Zagrożeń. Powiat w liczbach.

Krajowa Mapa Zagrożeń. Powiat w liczbach.

W Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu zbilansowano ilość zgłoszeń poczynionych przez mieszkańców za pomocą ogólnopolskiej, internetowej mapy zagrożeń. Narzędzie, uruchomione w lipcu 2016 roku, ma ułatwiać kontakt społeczeństwa z policją. Czy jednak zawsze, we właściwy sposób, mieszkańcy powiatu korzystali z tej możliwości w ostatnich dwunastu miesiącach?

Mapa dostępna jest pod adresem: mapy.geoportal.gov.pl. Po zapoznaniu się z regulaminem strony w łatwy sposób określamy lokalizację, a następnie wybieramy rodzaj zagrożenia występującego we wskazanym rejonie. Wśród 25 kategorii o zróżnicowanym charakterze znalazły się m.in.: akty wandalizmu, kłusownictwo, nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie prędkości, dzikie kąpieliska, używanie środków odurzających, znęcanie się nad zwierzętami czy wypalanie traw. W zgłoszeniu zaznaczamy dokładny punkt, opis zagrożenia oraz czas, w którym ono występuje. Portal umożliwia nawet dołączenie zdjęcia obserwowanego rejonu. Akcja promocyjna, prowadzona przez Komendę Powiatową Policji w Lublińcu, zarówno w mediach, jak i w trakcie bezpośrednich spotkań z mieszkańcami, wpłynęła na spore zainteresowanie możliwością korzystania z mapy.

Niestety, nie wszystkie zgłoszenia były zgodne z obowiązującym regulaminem. Być może jest to efekt anonimowości, na którą pozwala portal. Potwierdzają to statystyki – w 2017 roku policjanci odebrali 656 zgłoszeń lecz potwierdzili tylko 264 sprawy. Spośród zakwalifikowanych informacji, aż 173 zgłoszenia dotyczyły nadmiernej prędkości na drogach i właśnie ta kategoria zdominowała policyjne analizy. W 35 przypadkach zgłoszenia uznano za pomyłki lub żart – Każda informacja podana przez mieszkańców wiąże się z wyjazdem funkcjonariuszy we wskazane miejsce – powiedziała Iwona Ochman, rzecznik prasowy KPP Lubliniec – Niepotwierdzone zgłoszenia mogą wynikać z niedokładnego wypełnienia formularza oraz błędnego nanoszenia punktów na mapę – dodaje. Taki przypadek miał miejsce w Strzebiniu, gdzie informowano o zagrożeniu na jednej z ulic, lecz na mapie wskazano punkt oddalony od zdarzenia o kilkaset metrów.

W niektórych powiadomieniach funkcjonariusze otrzymywali nieprawidłowe adresy lub wiadomości nieadekwatne do dni tygodnia, w których występowało zagrożenie. Portal przygotowany jest w ten sposób aby mieszkańcy mieli możliwość dokładnego określania lokalizacji i czasu. Pośpiech jest tutaj złym doradcą. Naraża policję na koszty oraz wpędza funkcjonariuszy w niepotrzebną biurokrację, bowiem każdy sygnał mieszkańców musi trafić do kartoteki. Bilans zaledwie 40,2% potwierdzonych informacji w skali powiatu… na kolana nie powala. Kluczowe znaczenie może mieć zatem zdjęcie dołączone do zgłoszenia. Przedstawiciele KPP Lubliniec przypominają też, że Krajowa Mapa Zagrożeń nie służy do zgłaszania zdarzeń pilnych, np. związanych z zagrożeniem życia lub zdrowia. W takich przypadkach niezwłocznie należy korzystać z numerów alarmowych – 997 lub 112.

Zobacz Krajową Mapę Zagrożeń – TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.