Lubliniec: Demonstracja na Rynku Głównym przeciwko ustawie medialnej. Wśród protestujących Burmistrz Miasta

Lubliniec: Demonstracja na Rynku Głównym przeciwko ustawie medialnej. Wśród protestujących Burmistrz Miasta

W niedzielny wieczór w całej Polsce, w tym na Rynku Głównym w Lublińcu, odbył się protest przeciwko przyjęciu Ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, określanej mianem LEX TVN.

W lublinieckim, około 100 osobowym zgromadzeniu wzięli udział m.in. Burmistrz Lublińca – Edward Maniura, zastępca Burmistrza – Anna Jonczyk – Drzymała oraz Przewodniczący Rady Miejskiej – Gabriel Podbioł.

Nowelizacja m.in. zmienia i zaostrza warunki przyznawania koncesji podmiotom zagranicznym. Koncesja może być przyznana takim podmiotom jeśli ich udział kapitałowy w spółce nie przekracza 49 procent oraz gdy ich siedziba znajduje się na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ustawa medialna została przyjęta przez Sejm w piątek, 17 grudnia. Pierwszy raz przegłosowano ją 11 sierpnia 2021 roku, ale w całości odrzucił ją Senat. Teraz Sejm odrzucił uchwałę Senatu.

Za odrzuceniem uchwały Senatu w tej sprawie opowiedziało się 229 posłów – w tym poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron – przeciwko było 212, zaś 11 wstrzymało się od głosu. Wśród parlamentarzystów, którzy chcieli przyjęcia noweli było 225 członków klubu PiS, trzech Kukiz’15 i poseł niezrzeszony Łukasz Mejza. Od głosu wstrzymało się 10 posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony [za: lubliniec.naszemiasto.pl]

Zdaniem części opinii publicznej nowe przepisy są skierowane bezpośrednio przeciwko stacji TVN, przejętej na początku 2018 roku przez amerykański koncern Discovery. Uznano to za zamach na wolne media – w związku z tym doszło do protestów.

TREŚĆ USTAWY: TUTAJ
Zdjęcia: Karol Słota

WYNIKI INDYWIDUALNE: TUTAJ

 1. No to już chyba wiem co znaczy przy Burmistrzu “niezależni”. Szczerze mówiąc to nie spodziewałam się niczego innego. Dziwi mnie tylko ta garstka obrońców TVNu na rynku miasta przeszło dwudzuestotysiecnego a powiat to już chyba więcej niż 75 r.tys.

  Odpowiedz
 2. Po co te protesty.

  Ta ustawa i tak nic nie zmienia skoro każdy może być obywatelem EU: https://www.google.com/amp/s/wiadomosci.onet.pl/swiat/rosyjski-miliarder-roman-abramowicz-zostal-obywatelem-ue/2hblqhd.amp

  Inna sprawa, ciekawi ludzie na tych manifestacjach, czy aby wiedzą o co i po co, albo tylko tak – dla zadymy, by zaistnieć się zjawili: https://www.onet.pl/informacje/onetkrakow/aushwitz-dla-nacjonalistow-muzeum-w-oswiecimiu-reaguje-na-skandaliczny-transparent/rksc4kc,79cfc278

  Odpowiedz
 3. Mieszkańcy Lublińca wiedzą od dawna, że “niezależny” Burmistrz i “niezależne TVN” to jedno. Od dwóch miesięcy czekam na odpowiedź Burmistrza w sprawie zaproszenia w roku 750 lecia Lublińca Prezydenta Dudy do naszego miasta. Mimo dwukrotnego przesłania tego jak widać niewygodnego pytania do dziś nie otrzymałem odpowiedzi. Z trzech prezydentów którzy byli w lublinieckiej jednostce komandosów tylko Prezydent Komorowski był hucznie goszczony przez władze Lublińca. No cóz, dawnych partyjnych kolegów trzeba przyjąć pełną gębą. Ten wieczorny proteścik pokazuje, że Lubliniec nie potrzebuje sterowanych z Warszawy burd. Rok temu widzieliśmy jak lublinieckie dobre emocje sięgnęły lublinieckiego bruku. W rok od tych negatywnych wydarzeń Starostwo Powiatowe ogłosiło wyniki konkursu przeciw mowie nienawiści. Symbolicznym było miejsce wręczenia nagród – to rynek, ten sam na którym rok temu wybuchła eksplozja wulgaryzmów jakiego dotychczas społeczność Lublińca nie znała.

  Odpowiedz
 4. Pani agato. Toć to tylko …. farsa farciarzy. Nic wspólnego z myśleniem. A podobno myślenie nie boli? Choć, … są przecież myślący inaczej, tak jak są sprawni inaczej. Krnąbrny uczeń – lekko ujmując – w szkole = uczeń kreatywny. Tylko kreatywność coś wnosi, oprócz destrukcji, ma merytoryczną opcję. A tu…? To są ci krnąbrni uczniowie. Czy prócz frazesów o wolności (=swawoli) te/ci manifestacje/nci opcji wolności coś merytorycznie wnoszą? Wolność mediów? Których? Gdzie? Nie znam. Nawet lubliniecki.pl jest uzależniony od i promuje w swej wolności (=bezkryty) copy&paste wypociny Pani Heleny. To tylko bardzo lokalnie. A co na poziomie kraju, kontynentu, geoidy, … etc? Demokracja? Toć demokracja to uniwersalność g.wna!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.