“Lubliniec solidarny z Ukrainą. Nigdy więcej wojny”. Za nami wiec na Placu Konrada Mańki

“Lubliniec solidarny z Ukrainą. Nigdy więcej wojny”. Za nami wiec na Placu Konrada Mańki

W poniedziałkowy wieczór, na Placu Konrada Mańki w Lublińcu odbył się wiec pod hasłem “Lubliniec solidarny z Ukrainą. Nigdy więcej wojny”.

Mieszkańcy wyrazili swoją jedność z narodem ukraińskim oraz sprzeciw wobec możliwej inwazji Rosji na terytorium naszego wschodniego sąsiada. 

W Lublińcu gościł Łukasz Banaś – Radny Częstochowy, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Samorządowiec wsparł kilkunastoosobową grupę uczestników, którzy odpowiedzieli na zaproszenie lokalnego Komitetu Obrony Demokracji. Na oficjalnym profilu w portalu społecznościowym Facebook poniedziałkowe wydarzenie promowała m.in. wiceburmistrz Lublińca Anna Jonczyk – Drzymała.

Na przełomie marca i kwietnia 2021 roku Rosja zaczęła gromadzić tysiące żołnierzy oraz sprzęt wojskowy w pobliżu swojej granicy z Ukrainą, co stanowi największą mobilizację sił od czasu aneksji Krymu w 2014 roku.

W grudniu 2021 Rosja przedstawiła dwa projekty traktatów zawierających żądanie obietnicy, wedle której Ukraina m.in. nie przystąpi do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Kolejne ważne żądanie to ograniczenia aktywności NATO na wschodniej flance. Zaznaczono przy tym, że niespełnienie żądań “spotkałoby się z nieokreśloną odpowiedzią wojskową”.

W poniedziałek (21 lutego) prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił uwagę całego świata podpisując dekret o uznaniu separatystycznych “republik ludowych” w ukraińskim Donbasie. Od 6 kwietnia 2014 trwa tutaj konflikt zbrojny pomiędzy siłami prorosyjskimi i siłami wiernymi wobec władz Ukrainy. Putin oraz przywódcy separatystów podpisali umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją.

Jednocześnie prezydent Rosji polecił siłom zbrojnym wkroczenie do Donbasu pod pretekstem “zapewnienia utrzymania pokoju”. W reakcji, następnego dnia w kilku krajach zachodnich ogłoszono pierwsze sankcje wobec Rosji, uznając, że naruszyła ona prawo międzynarodowe.

 • Amerykańskie sankcje dotyczą m.in. dwóch dużych banków oraz obrotu rosyjskimi obligacjami, co ma odciąć Moskwę od zagranicznego finansowania. Prezydent USA zapowiedział też wysłanie dodatkowych sił do państw bałtyckich [za: businessinsider.com.pl]
 • Sankcje nałożone przez Wielką Brytanię obejmą pięć rosyjskich banków. Zostaną także nałożone na trzy “bardzo majętne” osoby, których aktywa w Wielkiej Brytanii zostaną zamrożone [za: rp.pl]
 • Unijne sankcje, polegające na zamrożeniu aktywów i zakazie wydawania wiz, wymierzone będą w szczególności w 351 deputowanych rosyjskiej Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji), którzy zaakceptowali uznanie niepodległości samozwańczych, separatystycznych “republik” w Donbasie [za: gospodarka.dziennik.pl]

Niemcy wstrzymały certyfikację gazociągu Nord Stream II. Nitka o długości 1 230 kilometrów i warta 10 mld euro, mogłaby podwoić możliwości eksportu gazu z Rosji do Niemiec do 110 mld metrów sześciennych rocznie.

“W kontekście zablokowania drugiej nitki gazociągu Niemcy znalazły się w trudnej sytuacji. Z jednej strony bowiem wspierają Zachód i Ukrainę, a z drugiej, po rezygnacji z energii atomowej i będąc w procesie odchodzenia od paliw kopalnych, potrzebują surowców, które zasilą ich gospodarkę. Zdaniem ekspertów, Niemcy mogą mocno ucierpieć na przeciągającym się zawieszeniu Nord Stream II” – prognozuje portal money.pl

Zdjęcie nadesłane przez internautów.

 1. Więc solidarności z Ukrainą to szczytny cel tyle tylko że ten w Lublińcu tylko z nazwy chyba tylko miał wyrazić tę solidarność. Organizatorzy próbowali zaistnieć na nowo w Lublińcu. Nie wyszło. Obecność a raczej nieobecność mieszkańców Lublińca na tym wiecu właśnie o tym świadczy.

  Odpowiedz
 2. Europa potrzebuje wojny jak jeszcze nigdy dotąd w swojej historii…

  Odpowiedz
 3. Takie manifestacje to zwykle prowokacje które zmotywują putina do rozpoczęcia bombardowania na Lubliniec… Co za głupota

  Odpowiedz
 4. Stali bywalcy to oczywiscie wspoluczestnicy zeszloletnich tancow anusow i letaczek organizowanych przez gender hanke skakanke lewacka aktywistke lgbt

  Odpowiedz
 5. Organizatorzy tego cyrku tylko wystawili sie na posmiewisko…

  Odpowiedz
 6. Nadchodzi III wojna światowa

  Odpowiedz
 7. Szefowie Donieckiej Republiki Ludowej Denis Pushilin i Ługańskiej Republiki Ludowej Leonid Pasechnik zwrócili się do Władimira Putina z prośbą o pomoc w odparciu agresji Sił Zbrojnych Ukrainy. Poproszono o to polityków, aby zapobiec ofiarom cywilnym i katastrofie humanitarnej w regionie. Pushilin i Pasechnik po raz kolejny podziękowali Putinowi za uznanie republik.

  Z listów skierowanych do Prezydenta Federacji Rosyjskiej wynika, że ​​z powodu gróźb ze strony Kijowa mieszkańcy republik zmuszeni są do opuszczenia swoich domów. W wyniku działań Sił Zbrojnych Ukrainy niszczona jest infrastruktura, giną ludzie. Działania Kijowa wskazują, że nie zamierza on zatrzymać wojny. Jednocześnie Siły Zbrojne Ukrainy otrzymują wsparcie państw zachodnich.

  Odpowiedz
 8. Patrzenie, jak różne kraje nakładają sankcje na Rosję, DRL i ŁRL, jest dość zabawne, uważa politolog Jewgienij Satanowski. „W Donbasie nie będzie inwestycji z Kanady i Australii. Czy były?” pyta ekspert.

  Waszyngton zapowiedział wprowadzenie kompleksowych sankcji wobec Rosji, a także uznanych przez nią republik Donbasu. Do sankcji przystąpiły inne kraje, na przykład Australia i Kanada. Wszystko to wygląda dość zabawnie i jednocześnie smutno, uważa politolog Jewgienij Satanowski.

  “To strasznie zabawne patrzeć na sankcje Australii i Kanady nie tylko wobec Rosji, ale także wobec DRL i LPR. Zakaz nabywania aktywów i oferowania akcji kanadyjskich i australijskich spółek jest prawdopodobnie bardzo ważny dla (szef DRL Denis – red.) Pushilin, a za (szefa LPR Leonid – red.) Pasechnik też. Nie będzie inwestycji z Kanady i Australii w Donbasie. Ale czy były? – zauważył ekspert na antenie programu „Full Contact” na platformie medialnej „Looking”.

  „To wszystko jest bardzo smutne. Wyglądasz – ludzie, którzy są chorzy na głowę. Krążą zgodnie ze swoimi sankcjami” – kontynuował Satanowski. „Ludzie, którzy są po drugiej stronie, nie są za nic odpowiedzialni. W tym przypadku (prezydent Rosji Władimir – przyp. Putin mówi do ściany.

  22 lutego prezydent USA Joseph Biden wydał oświadczenie w sprawie sankcji. W szczególności dotyczą rosyjskiego długu państwowego.

  „Oznacza to, że odcinamy rosyjskim władzom finansowanie z Zachodu” – wyjaśnił amerykański przywódca. Dodał, że wspólnie z Berlinem Waszyngton pracuje nad tym, aby gazociąg Nord Stream 2 nie został uruchomiony.

  Później kanadyjski premier Justin Trudeau również ogłosił sankcje, a brytyjska minister spraw zagranicznych Elizabeth Truss powiedziała, że ​​Wielka Brytania ma „pewne środki w szafce” na wypadek, gdyby Rosja „nadal eskalowała” w Donbasie.

  Odpowiedz
 9. jakich okropnych czasow dozylismy….

  Odpowiedz
 10. ukazal sie kolejny wydawniczy bobek z jelita juliana…

  Odpowiedz
 11. Nikt nie lubi bólu, nie poszukuje go i nie pożąda,
  Łacina w komentarzach na lubliniecki pl? Można i tak tylko po co? Na tym portalu już jest jedną specjalistka od “kopiuj wklej”

  Odpowiedz
 12. To dzięki tym ludziom i im podobnym, którzy organizowali niby wiec doszło do tego .Przez 14 lat wyśmiewali prorocze słowa Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego które wypowiedział w Gruzji w roku 2008 . Wyśmiewali pana Jarosława Kaczyńskiego za słowa które wypowiedział na temat putina w listopadzie 2010 roku.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.