Lubliniec: Z młodzieżą o Płodowym Zespole Alkoholowym. Cenne spotkanie zorganizowane przez MOPS

Lubliniec: Z młodzieżą o Płodowym Zespole Alkoholowym. Cenne spotkanie zorganizowane przez MOPS

W miniony wtorek, w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyły się warsztaty dla młodzieży lublinieckich szkół poświęcone problemowi FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy). Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Miejską Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublińcu.

Wrzesień jest miesiącem, w którym temat dzieci z FAS czy FASD jest szczególnie poruszany, ponieważ 9 września jest obchodzony jako Światowy Dzień FAS.

Impulsem do organizacji wydarzenia były również informacje, które napływały ze strony pracowników ośrodka oraz instytucji zajmujących się opieką i wychowaniem dzieci. Wskazywali oni na coraz częściej pojawiające się przypadki urodzeń z FAS oraz na niewiedzę w zakresie tego zespołu.

FAS jest chorobą, którą moglibyśmy całkowicie wyeliminować, gdyby świadomość społeczna na temat jej przyczyn i późniejszych skutków była większa – przekonują organizatorzy.

Mając to na uwadze Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Miejską Komisją Rozwiązywania problemów Alkoholowych postanowił przybliżyć podstawowe informacje z zakresu Płodowego Zespołu Alkoholowego młodym mieszkańcom Lublińca – uczniom ósmych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. W niedalekiej przyszłości będą oni zakładać rodziny i wiedza o skutkach picia alkoholu w ciąży może zapobiec wielu narodzinom dzieci z FAS.

Występowanie FAS kojarzone jest z kobietami ze środowisk patologicznych, spożywającymi alkohol w trakcie ciąży. Badania dowodzą jednak, że już nawet niewielka ilość alkoholu może doprowadzić do uszkodzeń płodu, a zatem problem dotyczyć może każdej kobiety, która w nieświadomości następstw spożyje niewielką ilość alkoholu.

Szerzenie wiedzy na temat FAS dotyczy także młodych mężczyzn, którzy jako przyszli ojcowie powinni wspierać swe partnerki w zachowaniu pełnej abstynencji, co ma wpływ na zdrowie ich potomstwa, w tym uniknięcie narodzin dzieci z zespołem FAS czy FASD – podkreślano w trakcie warsztatów.

Uczestnicy spotkania obejrzeli film “Nikola – historia prawdziwa” będący autentyczną opowieścią o życiu małej dziewczynki z zespołem FAS od momentu jej narodzin. Spotkali się także ze specjalistą Polskiego Instytutu FASD – Januszem Morawcem, który w przystępny sposób omówił szkodliwy wpływ alkoholu na płód, objawy FAS, trudny proces diagnozowania dzieci z podejrzeniem FAS, ale przede wszystkim skupił się na działaniach prowadzących do uniknięcia wychowywania dziecka z objawami Płodowego Zespołu Alkoholowego.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Miejską Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zamierza w przyszłości prowadzić dalsze działania edukacyjne nie tylko dla młodzieży, ale także dla pracowników instytucji mających wpływ na wychowanie i edukację młodzieży oraz zajmujących się pracą z dziećmi z FAS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.