Lubliniec z mniejszą liczbą dodatkowych lekcji języka niemieckiego? Radny Podbioł o jawnej dyskryminacji. Burmistrz podjął decyzję

Lubliniec z mniejszą liczbą dodatkowych lekcji języka niemieckiego? Radny Podbioł o jawnej dyskryminacji. Burmistrz podjął decyzję

W ostatnich dniach sierpnia przewodniczący Rady Miejskiej w Lublińcu, radny Gabriel Podbioł zwrócił się z interpelacją do Burmistrza Edwarda Maniury, wskazując na negatywne konsekwencje jakie mogą wyniknąć z rozporządzenia ministra edukacji i nauki wydanego w lutym tego roku – zmniejszono tutaj wymiar dodatkowego nauczania języka niemieckiego dla uczniów należących do mniejszości niemieckiej, z trzech do jednej godziny.

Jak pan Burmistrz był już łaskaw niejednokrotnie zauważyć i przyznać, taka poprawka jest niesprawiedliwa i niekorzystna dla naszych uczniów, pozbawia ich bowiem możliwości nauki języka niemieckiego od pierwszej klasy szkoły podstawowej na poziomie, na jakim uczyli się go przez wiele minionych lat – podkreślił radny Gabriel Podbioł [klub z Burmistrzem dla Lublińca]

Dodał, że zmiany dotyczą tylko języka niemieckiego – Nosi to znamiona jawnej dyskryminacji jednej grupy społecznej, której odbiera się pewne prawo – przekonuje przewodniczący Rady Miejskiej, nazywając poprawkę bulwersującą i niekonstytucyjną. Zauważył, że zmniejszenie wymiaru godzin nauczania języka niemieckiego może iść w parze z redukcją etatów nauczycieli – Należy zrobić wszystko aby do tego nie doszło – apeluje Gabriel Podbioł.

Samorządowiec wystąpił z prośbą o sfinansowanie przez Miasto jednej dodatkowej godziny języka niemieckiego w ramach nauczania języka mniejszości narodowej w roku szkolnym 2022/23. W odpowiedzi udzielonej 7 września Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura wyraził zgodę na takie rozwiązanie.

Od 1 października do 31 sierpnia 2023 dodatkowa godzina obejmie wszystkie szkoły podstawowe prowadzone przez Miasto. W rozpoczętym właśnie roku szkolnym uczniowie będą zatem mogli liczyć na dwie dodatkowe lekcje. Podobny mechanizm wdrażany jest w innych gminach.

Lubliniecki magistrat będzie jednak musiał sięgnąć do budżetu i spowoduje to dodatkowe wydatki.

W chwili obecnej nie udało nam się ustalić konkretnej kwoty, którą Miasto przeznaczy na realizację zadania – trwają bowiem analizy finansowe czynione przez dyrektorów szkół. Uwzględniają one m.in. stopnie zawodowe nauczycieli, którzy poprowadzą dodatkowe lekcje i związaną z tym wysokość wynagrodzenia.

 

Pełna treść Rozporządzenia: TUTAJ

źr. BiP UM Lubliniec

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.