Lubsza: Po 10 latach starań mieszkańców otwarto Aleję Księdza Michała Brzozy. [ZDJĘCIA]

Lubsza: Po 10 latach starań mieszkańców otwarto Aleję Księdza Michała Brzozy. [ZDJĘCIA]

W środę, w Lubszy dokonano otwarcia Alei Księdza Michała Brzozy – proboszcza tutejszej parafii w latach 1935-68. Inwestycja była możliwa dzięki współpracy Sołectwa, Gminy Woźniki i Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

W wydarzeniu uczestniczyli Poseł Ziemi Lublinieckiej – Andrzej Gawron, Członek Zarządu Województwa Śląskiego – Izabela Domogała, Michał Aloszko – Burmistrz Woźnik, a także samorządowcy, przedstawiciele lokalnych środowisk i instytucji oraz mieszkańcy.

W trakcie spotkania odsłonięta została tablica poświęcona Powstańcom Śląskim. Ksiądz Proboszcz Parafii św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszyz – Lucjan Kolorz, przybliżył zebranym sylwetkę Księdza Brzozy. Uroczystość uświetnił występ uczniów szkoły podstawowej.

Nadanie nazwy dla ciągu pieszo-rowerowego w Lubszy, łączącego ul. Lompy i Polną uchwalono 29 grudnia 2016 roku podczas posiedzenia Rady Miejskiej w Woźnikach, po 10 latach starań mieszkańców sołectwa – Była to postać ceniona i zasłużona dla Lubszy, a dzięki nadanej nazwie, nazwisko ks. Brzozy będzie uhonorowane i zapamiętane przez następne pokolenia – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

*     *     *

Ksiądz Michał Brzoza urodził się 29 września 1892 roku w Chróścicach, w powiecie opolskim. Do szkoły ludowej uczęszczał w Sadowie i Jawornicy. Następnie objął obowiązki pomocnika w urzędzie katastralnym w Lublińcu. W osiemnastym roku życia rozpoczął naukę w gimnazjum dra Wolffa we Wrocławiu. Po upływie niespełna dwóch lat zdał egzamin do siódmej klasy państwowego gimnazjum w Chojnie.

W listopadzie 1914 roku został powołany do wojska pruskiego i wysłany na front wschodni. W czerwcu 1915 roku zdał w Królewcu egzamin dojrzałości. W tym celu władze wojskowe udzieliły mu okolicznościowego urlopu. W 1916 roku już w randze porucznika, został przeniesiony do Rumunii. Ostatni rok wojny spędził w garnizonach w Kołobrzegu i Koszalinie.

Po zakończeniu działań wojennych rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1921 we Wrocławiu. Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Ap. Piotra i Pawła w Nauen, św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach, św. Marii Magdaleny w Bielszowicach, św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach oraz św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.

Pracując w Żorach, pełnił także funkcję katechety w Gimnazjum Komunalnym. W 1935 roku został mianowany proboszczem w parafii św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy. W uznaniu zasług otrzymał tytuł radcy duchownego. W 1968 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Babienicy. Zmarł 14 listopada 1974 w szpitalu w Tarnowskich Górach. Został pochowany w Lubszy. [źródło: silesia.edu.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.