Marszałkowski Budżet Obywatelski. Udane spotkanie informacyjne w lublinieckim MDK.

Marszałkowski Budżet Obywatelski. Udane spotkanie informacyjne w lublinieckim MDK.

We wtorek, w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki inicjatywie Posła na Sejm RP – Andrzeja Gawrona, mieszkańcy zainteresowani złożeniem wniosków o dofinansowanie mogli skonsultować się z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego m.in. w kwestii poprawnego wypełniania dokumentacji. 

Premierowe przedsięwzięcie to znakomita okazja dla mieszkańców Śląska, którzy będą mogli tworzyć własne projekty i w ramach konkursu ubiegać się o dofinansowanie na realizację wypracowanych pomysłów. W ten sposób społeczność województwa śląskiego może przyczynić się do rozwoju swoich miejscowości i całego regionu. Do rozdysponowania jest łącznie 10 milionów złotych.

W związku z projektem do 19 lipca prowadzony jest cykl spotkań informacyjnych w kilkunastu miejscowościach w całym województwie. Biorą w nich udział eksperci i pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, którzy przybliżają zainteresowanym założenia programu. Prezentują wzory dokumentów obowiązujących w pierwszej edycji oraz przykładowe zadania jakie mieszkańcy mogą zrealizować w pierwszym rozdaniu MBO.

Jak okazało się podczas poniedziałkowego spotkania – chętnych do złożenia wniosków nie brakuje również na obszarze Ziemi Lublinieckiej. Uczestnicy aktywnie włączyli się w dyskusję otrzymując cenne wskazówki dotyczące poszczególnych pomysłów. W Miejskim Domu Kultury gościła nie tylko społeczność naszego powiatu ale też przedstawiciele ościennych miejscowości, np. reprezentanci Gminnego Centrum Muzyki i Tańca w Mykanowie (pow. częstochowski), zainteresowani udziałem w projekcie.

Mieszkańcy mogą składać swoje wnioski do 26 lipca. Głosowanie odbędzie się w terminie 12-30 listopada 2019 roku, a do 31 grudnia poznamy listę zadań wybranych do zrealizowania w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

  1. Mieszkańcy nie mogą się ubiegać o żadne dofinansowanie. Nie na tym polega budżet obywatelski. Mieszkańcy mogą zgłosić projekt, pomysł, który po spełnieniu odpowiednich warunków zostanie zrealizowany przez samorząd wojewódzki. Obowiązuje procedura przetargowa i konkursowa i prawdopodobieństwo, że będzie się realizować własny projekt jest jedynie teoretyczne, dotyczy niewielkiej ilości projektów. Trudno zresztą, żeby mieszkańcy budowali drogę wojewódzką (chociaż już gminną mogą – w ramach inicjatywy lokalnej). Ale też organizacja warsztatów czy koncertów podlega odrębnemu dodatkowemu konkursowi, w którym wnioskodawca pomysłu wcale nie musi okazać się realizatorem. Co do kwoty do dyspozycji mieszkańców – w podregionie lublinieckim (powiat lubliniecki, tarnogórski, gliwicki, Gliwice i Bytom) kwota do rozdysponowania to 1 mln 125 tys złotych.

    Odpowiedz
  2. Julian Werner

    Dziękuję za rozwinięcie tematu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.