Mieszkaniec Lisowic ma problem: w powiecie lublinieckim nie wyleczę zęba “na kasę chorych”

Mieszkaniec Lisowic ma problem: w powiecie lublinieckim nie wyleczę zęba “na kasę chorych”

Z redakcją portalu lubliniecki.pl skontaktował się mieszkaniec Lisowic wskazując, że od kilku dni nie jest w stanie znaleźć gabinetu stomatologicznego w pobliżu Lublińca, który miałby podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i w którym mógłby wyleczyć chorego zęba.

Dzwoniłem do wielu zakładów. Część z nich zawiesiła przyjmowanie pacjentów lub realizuje usługi wyłącznie prywatnie. W innych gabinetach… nikt nie odbiera telefonu. Nie potrafię wyleczyć zęba “na kasę chorych” w pobliżu miejsca zamieszkania – podkreśla czytelnik z Gminy Pawonków, prosząc o interwencję.

W tej sprawie skierowaliśmy zapytanie prasowe do Ministerstwa Zdrowia. Resort przekierował nas do stale aktualizowanych list udostępnianych przez Oddziały Wojewódzkie NFZ, na których pacjenci mogą znaleźć adresy i numery telefonów do otwartych poradni specjalistycznych, ginekologicznych oraz gabinetów stomatologicznych, a także placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, udzielających teleporad – czyli konsultacji telefonicznych.

W przypadku gabinetów stomatologicznych, w województwie śląskim wyszczególniono [14.05.2020] 230 placówek z ponad 600 funkcjonujących w regionie, które mają podpisane umowy z NFZ. Złą informacją dla mieszkańca jest… brak takich placówek na terenie powiatu lublinieckiego – Na bieżąco zbieramy informacje od naszych świadczeniodawców, którzy są przygotowani na obsługę pacjentów z uwzględnieniem zabezpieczeń wynikających z sytuacji epidemiologicznej. W obliczu pandemii nie możemy jednak przymusić właścicieli do otwarcia gabinetów jeśli uznają oni, że nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa sobie, personelowi i pacjentom. Decyzja należy wyłącznie do nich – podkreśla Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego OW NFZ w Katowicach.

Pomijając ryzyko zakażeń w bliskim kontakcie z pacjentami, okazuje się również, że wstrzymanie pracy części gabinetów, które mają podpisaną umowę z NFZ, wynika z wysokich kosztów ponoszonych przez stomatologów z tytułu wprowadzania zabezpieczeń, przy niskich stawkach za leczenie po stronie Funduszu – dowiaduje się lubliniecki.pl. Zresztą, problemy związane z finansowaniem towarzyszą nam nie od dziś. Już w 2018 r. w całej Polsce kontrakt z NFZ podpisało o 730 stomatologów mniej niż rok wcześniej. Zgodnie z planem finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 r., przewidywane koszty świadczeń stomatologicznych wyniosą 1 893 992 tys. zł, co oznaczać będzie wzrost nakładów w stosunku do planu pierwotnego na 2019 r. o 2,5 proc. – informuje portal infodent24.pl, dając nadzieję na choćby niewielką poprawę sytuacji.

Należy również dodać, że w zakresie środków ochrony osobistej stomatolodzy mogą liczyć na wsparcie Śląskiej Izby Lekarskiej – m.in. taka pomoc sprawia, że w regionie stopniowo otwierane są kolejne gabinety. Po wprowadzeniu zagrożenia epidemiologicznego było to około 100 placówek – dziś, w woj. śląskim liczba ta zwiększyła się do wspomnianych 230.

Póki co, mieszkaniec Lisowic musi rozejrzeć się za placówką zlokalizowaną nieco dalej niż Lubliniec i po prostu… czekać na lepsze czasy – Kolejne etapy odmrażania gospodarki zależą od rozwoju epidemii w kraju. Stale obserwujemy sytuację epidemiczną, analizujemy dynamikę przyrostu zachorowań, zmianę wskaźnika zakażeń, a także monitorujemy wydolność służby zdrowia. Od tego zależą dalsze rekomendacje. Po tego typu analizach wdrażamy kolejne poluzowania obostrzeń. Następne etapy uruchamiania kolejnych sektorów gospodarki będą zależały do rozwoju epidemii – zaznacza Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia, w korespondencji z lublinieckim.pl

LISTY poradni POZ, które udzielają teleporad, wykazy otwartych poradni specjalistycznych, gabinetów ginekologicznych oraz  stomatologicznych, znajdzie: TUTAJ [nfz.gov.pl]

 

zdjęcie: pacjent.gov.pl

  1. Stomatolodzy którzy w takim czasie opuszczają pacjentów powinni być pomijani w kolejnych latach przy kontraktach z NFZ

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.