Minęło pięć lat od uruchomienia programu “Rodzina 500+”. Pomysł pojawił się już wcześniej ale… upadł

Minęło pięć lat od uruchomienia programu “Rodzina 500+”. Pomysł pojawił się już wcześniej ale… upadł

Życie wielu rodzin naprawdę zmieniło się na lepsze. Ostatnie lata udowodniły, że inwestycja w rodzinę opłaca się wszystkim. Udowodniliśmy, że niemożliwe jest możliwe – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, podsumowując dotychczasowy przebieg programu wdrożonego 1 kwietnia 2016 roku przez rząd Beaty Szydło.

Od początku funkcjonowania świadczenia do końca lutego 2021 roku do polskich rodzin trafiło ponad 141 mld złotych, a świadczeniem wychowawczym objętych jest ok. 6,6 mln dzieci. To 6 tysięcy złotych rocznie na jedno dziecko, czyli nawet 108 tysięcy od narodzin do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Z badania CBOS „Program Rodzina 500 plus po pięciu latach funkcjonowania” wynika, że dzisiaj poparcie dla programu wyraża 73 proc. badanych – Sondaż BIG Infomonitor z kwietnia 2020 r. pokazał, że blisko 1/4 badanych nie brakuje już pieniędzy na podstawowe wydatki, z kolei prawie 1/5 mogła za środki m.in. z programu „Rodzina 500+” kupować towary lepszej jakości. To bardzo dobra wiadomość, która pokazuje, że program jest potrzebny – podkreśliła minister Marlena Maląg.

Postulat wprowadzenia powszechnego świadczenia dla polskich dzieci jako pierwszy był głoszony przez lewicowych publicystów już w 2009 roku. W 2011 koncepcję uruchomienia świadczenia na dzieci, we współpracy z partią Polska Jest Najważniejsza, przedstawił prof. Julian Marian Auleytner. Zakładała ona wypłacanie 400 złotych na dziecko. Po rozpadzie PJN pomysł upadł.

W 2014 roku koncepcja wprowadzenia świadczenia zamieszczona została w programie politycznym Prawa i Sprawiedliwości – zawierała obietnicę wprowadzenia “comiesięcznego dodatku rodzinnego w kwocie 500 złotych na każde drugie, trzecie i kolejne dzieci w rodzinie, przysługującego na każde wychowywane dziecko do 18 roku życia”. Już w lutym tego samego roku ówczesny premier Donald Tusk zarzucił Prawu i Sprawiedliwości brak przedstawienia możliwości sfinansowania programu i ocenił, że według niego “nie ma takiej możliwości sfinansowania tego projektu”.

Po wygranej w wyborach, 1 kwietnia 2016 roku rząd Beaty Szydło wdrożył świadczenie i wyróżniony został Nagrodą Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin (ELFAC) za wybitne osiągnięcia w sferze prowadzenia polityki prorodzinnej, w szczególności programu “Rodzina 500+”.

W lutym 2017 roku ekonomista i wieloletni wicepremier Leszek Balcerowicz zarzucił programowi “rozleniwianie ludzi”, ponieważ jego zdaniem bieda powinna być zwalczana poprzez oferowanie ludziom pracy, a program „Rodzina 500+” to rozdzielanie pieniędzy zabranych innym osobom.

Tymczasem podobne programy z powodzeniem funkcjonują w wielu innych krajach. Dla przykładu, w Niemczech Kindergeld (zasiłek rodzinny) jest przydzielany na dziecko do 18 roku życia. Jeśli dziecko nie pracuje i pozostaje zarejestrowane jako osoba bezrobotna, zasiłek rodzinny może być wypłacany do 21 roku życia. Dopóki dziecko jest na etapie początkowego kształcenia zawodowego, zasiłek rodzinny może być wypłacany maksymalnie do 25 roku życia dziecka. Do niedawna zasiłek Kindergeld na pierwsze i drugie dziecko wynosił 194 euro miesięcznie, na trzecie dziecko – 200 euro, zaś od czwartego dziecka – 225 euro. Od 1 stycznia 2021 wzrósł odpowiednio do kwot: 219 Euro na pierwsze i drugie dziecko, 225 Euro na trzecie dziecko oraz 250 Euro na każde kolejne dziecko. [za: berlin.de / pesla.pl]

Zmiany w programie 500+ w 2021 r.

Rok 2021 przyniósł zmiany związane z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od tego roku prawo do świadczenia „500+” ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy można składać już od 1 lutego br. drogą elektroniczną, czyli za pośrednictwem portalu Empatia, poprzez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

1 kwietnia br. natomiast rozpoczął się nabór wniosków drogą tradycyjną, czyli za pośrednictwem poczty lub podczas osobistej wizyty w urzędzie.

Czytaj również [arch. 01/2020]:

Cios dla przeciwników 500 Plus. POWIAT LUBLINIECKI z najniższym bezrobociem od 2015 roku!

Ważne informacje MOPS Lubliniec w sprawie nowego naboru wniosków o przyznanie świadczenia 500+

 

zdjęcie: archiwum.premier.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.