Mocne pismo na biurku Burmistrza. Powraca sprawa Zakładu Uzdatniania Stłuczki Szklanej w Lublińcu.

Mocne pismo na biurku Burmistrza. Powraca sprawa Zakładu Uzdatniania Stłuczki Szklanej w Lublińcu.

Ostatnim, silnym sygnałem, w którym mieszkańcy Lublińca wyrazili swoje niezadowolenie dotyczące rozwiązań stosowanych w zakładzie przetwarzającym stłuczkę szklaną w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, były protesty organizowane na przełomie roku 2019/20 przed siedzibą firmy, przy ulicy Klonowej. W listopadzie i grudniu złożono aż pięć zawiadomień o naruszeniu przez Zakład Ustawy o Odpadach.

Jak informowaliśmy: 19 grudnia do protestujących mieszkańców dołączyli pracownicy firmy Elhand graniczącej z przetwórnią. Przekonywali, że uboczne skutki działalności przedsiębiorstwa odczuwalne są nie tylko na okolicznych posesjach ale też w ich miejscu zatrudnienia. Po dwóch miesiącach, 17 lutego 2020, przedstawiciele firmy Elhand wykonali kolejny krok i wystosowali pismo do Burmistrza Lublińca, Edwarda Maniury. 

Treść wniosku publikujemy poniżej:

“My, pracownicy firmy Elhand Transformatory Sp z o.o., działając w imieniu własnym, niniejszym zgłaszamy sprzeciw wobec wydania przez pana Burmistrza decyzji zezwalającej na zwiększenie wydajności Zakładu Uzdatniania Stłuczki Szklanej przy ulicy Klonowej w Lublińcu.

Od czasu uruchomienia w strefie przemysłowej Zakładu Krynicki Recykling S.A. smród i cząstki szklanego pyłu unoszące się w powietrzu uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie. Skarżymy się na duszności, drapanie w gardle, bóle i zawroty głowy. Badania pyłu wykonywane przez WIOŚ w Częstochowie wykazały obecność drobin szkła w pyle zawieszonym, nawet w odległości około 2 km od Zakładu.

Uciążliwości spowodowane przez ten Zakład w postaci odorów często uniemożliwiają nam nie tylko przebywanie na otwartej przestrzeni ale również pracę w hali naszego zakładu. W budynku biurowym prawie zawsze konieczne jest zamknięcie dopływu powietrza z zewnątrz, ponieważ uporczywy smród uniemożliwia wietrzenie pomieszczeń. W hali produkcyjnej nie ma możliwości zamykania dopływu powietrza z zewnątrz.

Stale jesteśmy wystawieni na bezpośrednie działanie emitowanych do atmosfery pyłów i odorów, które przez 5 lat tak naprawdę nie zostały zidentyfikowane (nie wiemy co jest przyczyną odorów – jakie związki chemiczne emituje sąsiedni Zakład, ani jak duży udział w pyle zawieszonym ma pył szklany), a jak potwierdzają liczne opracowanie naukowe, mają one destrukcyjny wpływ na zdrowie.

Dodatkowo, zanieczyszczenia pochodzące z terenu sąsiedniego Zakładu często pokrywają nasze samochody grubą warstwą pyłu, którego nie można usunąć “na sucho”, ponieważ powoduje to zarysowania w karoserii i szybach.

Niektórzy z nas narażeni są na te uciążliwości przez 24 h/dobę, ponieważ nie tylko spędzają 8 h w pracy, w sąsiedztwie uciążliwego Zakładu, ale również mieszkają w tej części miasta, gdzie dodatkowo, szczególnie w porze nocnej, muszą znosić hałas przesypywanego szkła.

Od 2014 roku stale przesyłamy, do wszelkich możliwych organów i instytucji (w tym również do Burmistrza Miasta), zgłoszenia i skargi na ww. uciążliwości spowodowane przez Zakład Krynicki Recykling S.A. Niestety, nie przynoszą one żadnych skutków. Właściwe organy ochrony środowiska nie podejmują żadnych działań w celu zmuszenia firmy do modernizacji instalacji w taki sposób aby nie była uciążliwa dla mieszkańców.

Tymczasem firma Krynicki w niniejszym postępowaniu planuje niemal dwukrotnie zwiększyć wydajność Zakładu, co niewątpliwie będzie skutkować wzrostem ilości odpadów przywożonych na teren Zakładu, a więc jeszcze większym pyleniem, smrodem i hałasem. Stanowczo sprzeciwiamy się wydaniu przez pana zgody na zwiększenie produkcji przez Zakład Uzdatniania Stłuczki Szklanej przy ulicy Klonowej w Lublińcu” – do wniosku załączono listę podpisów.

Z prośbą o skomentowanie treści pisma wystąpiliśmy zarówno do Burmistrza Lublińca, jak i przedstawicieli samego Zakładu. Do tematu powrócimy.

Treść pisma: za zgodą firmy Elhand Transformatory Sp z o.o.

Zdjęcie: archiwum, 12.2019 / Więcej o protestach: TUTAJ

  1. Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy bloku na klonowej Ale to ludzie marginesu mogą być osaczeni do okoka smrodem z chald odpadów i duszacym pyłem

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.