MÓJ PRĄD. Nawet 5 tysięcy dotacji do instalacji fotowoltaicznych.

MÓJ PRĄD. Nawet 5 tysięcy dotacji do instalacji fotowoltaicznych.

W ramach rządowego programu “Mój prąd” każdy inwestujący w instalacje fotowoltaiczne – wytwarzające energię elektryczną dzięki wykorzystaniu światła słonecznego – może liczyć na zwrot do 50 procent kosztów montażu – Cieszę, że Polska coraz bardziej się zazielenia dzięki temu programowi i mam nadzieję, że rachunki za prąd dla tych, którzy do niego przystąpią, będą coraz niższe – powiedział we wtorek Premier Mateusz Morawiecki.

Program, na który przeznaczono 1 mld złotych, skierowany jest do gospodarstw domowych a jego głównym celem jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych. Dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej.

Prąd ma płynąć z instalacji zielonych, fotowoltaicznych, które będą podłączone do sieci, z której będzie można korzystać na zasadzie prosumenckiej – a więc ten, kto wytwarza prąd, będzie mógł też częściowo ten prąd odbierać w sytuacji, kiedy słońce nie będzie świeciło – podkreślał Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej z udziałem ministrów środowiska i energii.

Szef rządu dodał, że w trwającym od kilkunastu miesięcy pilotażu programu zostało przyłączonych już 65 tys.gospodarstw. Wskazał też, że “Mój prąd” jest odpowiedzią na wymogi polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Tym razem stawiamy na zwiększenie dostępności rozwiązań prosumenckich w gospodarstwach domowych, w szczególności tych, które są zlokalizowane na terenach słabiej zurbanizowanych – mówił Minister Środowiska Henryk Kowalczyk – Dzięki realizacji programu Mój Prąd ilość energii wyprodukowanej ze wszystkich instalacji wyniesie ok. 1 kilowatogodziny. W ten sposób unikniemy emisji 600-800 tys. ton dwutlenku węgla rocznie – dodał Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski.

Do inwestowania w odnawialne źródła energii, m.in. w oparciu o przetwarzanie światła słonecznego, przekonuje również Poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej GawronOd kilku miesięcy zgłaszali się do mnie mieszkańcy naszego powiatu. Pytali o wyniki naboru na programy prowadzone przez samorządy, dotyczące odnawialnych źródeł energii. W przypadku Lublińca to program “Słoneczny Lubliniec”. Niestety, od samego początku było wiadomo, że poprzednie władze Sejmiku zabezpieczyły mizerne środki na te programy – zaznacza Parlamentarzysta – Również program “Czyste Powietrze” w zakresie fotowoltaiki proponuje jedynie niskooprocentowany kredyt. Widać jednak, że pozyskaniem nowych źródeł energii zainteresowanych jest sporo osób. Kilka razy rozmawiałem o tym problemie z Ministrem Środowiska czy Premierem. Moim zdaniem “Twój Prąd” to dobry i bardzo korzystny program. Przekona do inwestycji w fotowoltaikę zwłaszcza tych, którzy takie działanie rozważali już wcześniej – dodaje Poseł Andrzej Gawron.

Tylko na koniec 2018 r. w Polsce funkcjonowało ponad 54 tys. mikroinstalacji. Nasz kraj zanotował wyraźny wzrost ilości montażów o 88% względem końca roku 2017 oraz aż o 235% względem końca 2016 roku. Również w tym roku obserwujemy dalsze zwiększanie dynamiki w tym obszarze. Według danych za pierwszy kwartał 2019 r. moc zainstalowana zwiększyła się aż o ponad 72 MW (najwyższy przyrost mocy mikroinstalacji w historii) i wyniosła na dzień 31 marca 2019 r. ponad 415 MW, natomiast liczba mikroinstalacji wzrosła o ponad 11 tys. sztuk.

Prezentację dotyczącą programu MÓJ PRĄD można pobrać – TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.