Najpiękniejsza korona i pojazd dożynkowy w powiecie lublinieckim – znamy wyniki konkursu.

Najpiękniejsza korona i pojazd dożynkowy w powiecie lublinieckim – znamy wyniki konkursu.

W miniony weekend, w Ciasnej odbyły się Dożynki Powiatu Lublinieckiego. Obok licznych atrakcji artystycznych, m.in. z udziałem największej gwiazdy imprezy – Sławomira, wielu emocji dostarczył wybór najpiękniejszej korony dożynkowej i pojazdu dożynkowego.

W pierwszej z tych kategorii Jury nagrodziło pierwszym miejscem Gminę Kochanowice, reprezentowaną przez sołectwo Jawornica. Na drugim miejscu sklasyfikowano Gminę Ciasna, którą reprezentowali mieszkańcy Glinicy. Na trzeciej pozycji znalazła się korona z Gminy Koszęcin, przygotowana przez Koszęcinian.

Jeśli chodzi o powiatowy konkurs na najładniejszy pojazd dożynkowy, zwyciężyła w nim Gmina Ciasna, przed gminami Kochanowice i Koszęcin.

Podczas święta plonów wybierano również najładniejsze korony i powozy wśród miejscowości z terenu Gminy Ciasna. W tych rankingach zwyciężały odpowiednio: Glinica, Wędzina i Molna oraz Ciasna, Glinica i Molna.

*    *    *

Przygotowywanie i ocena koron dożynkowych na okoliczność tegorocznych Dożynek Powiatu Lublinieckiego wpisało się w bogatą historię tego pięknego zwyczaju. “Wicie wieńców” od zawsze towarzyszy obrzędom dożynkowym, obchodzonym już w czasach przedchrześcijańskich. Wieńce budowano ze zbóż, ubogacając je kiściami czerwonej jarzębiny, orzechami, owocami, kwiatami i kolorowymi wstążkami. Miewały zwykle kształt wielkiej korony. Umieszczano w nich niekiedy żywe lub wystrugane z drewna kogutki, kaczuszki lub małe gąski. Ptactwo to miało symbolicznie zapewnić zdrowy i piękny przychówek gospodarski.

Wieniec dożynkowy uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj, dlatego nazywano go również plonem. Swego czasu niosła go na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka, bywało, że z pomocą innych żeńców. Za nią postępował orszak odświętnie – czyli czysto – ubranych żniwiarzy, niosących na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy. Pomimo zmieniających się czasów tradycja wieńców dożynkowych, na szczęście, przetrwała do dzisiaj…

Zdjęcie: koszecin.pl

 

  1. Radzę autorowi zweryfikować informację. Większość wyników jest błędnie podanych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.