Nawigatorzy z 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przeszli egzamin w Solarni.

Nawigatorzy z 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przeszli egzamin w Solarni.

Dziesięciu drwali zaginęło na Dziewczej Górze podczas wichury jaka nawiedziła powiat lubliniecki. Nie wiadomo co się z nimi dzieje, nikt nie ma z nimi kontaktu. To scenariusz egzaminu nawigatorów pilotażowej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K-9 WOT, który odbywał się w niedzielę, w okolicach Solarni (gm. Pawonków).

Zadaniem żołnierzy był udział wraz z psami i ich przewodnikami z OSP w symulowanej akcji poszukiwawczej. Jej scenariusz nawigatorzy poznali dopiero na miejscu, gdzie sami musieli zorganizować sztab akcji. Działania prowadzone były z wykorzystaniem odpowiednich metod kryjących się pod kryptonimami: tyraliera (rozproszony szyk bojowy), szybka trójka, “koło wagonu” czy “liść”. W symulacji wykorzystano również psy poszukiwawczo – ratownicze.

Egzamin był zwieńczeniem pierwszego etapu szkolenia nawigatorów GPR K-9 WOT. Dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej to jednak dopiero początek zajęć, ponieważ przed nimi jeszcze miesiące wspólnych treningów z PSP, OSP i policją oraz kurs w Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu. Na koniec wojskowi przejdą certyfikację.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jako pierwsza jednostka wprowadza pilotażowy program Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych z psami. Formacja przez najbliższych kilka miesięcy będzie szkolić wyłącznie nawigatorów czyli osoby, które w czasie akcji idą w teren wraz z przewodnikiem i psem. Ich zadaniem jest nawigowanie zespołu w taki sposób aby cały wskazany grupie teren został dokładnie przeszukany.

Później wybrane, chętne osoby zostaną przewodnikami psów. Grupa poszukiwawczo–ratownicza K9 będzie składała się z trzynastu osób, w tym dowódcy, i sześciu zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa. Służba psów w WOT oparta będzie o istniejące przepisy, m.in. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych.

W ubiegłym tygodniu 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej podpisała porozumienie ze Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie, dzięki któremu możliwa będzie współpraca z ośrodkiem szkolenia specjalistycznego w Nowym Sączu, zajmującym się między innymi szkoleniem i certyfikowaniem zespołów poszukiwawczo – ratowniczych z psami. Jeżeli projekt grup poszukiwawczo–ratowniczych K9 sprawdzi się w Śląskiej BOT, dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zamierza zaimplementować projekt w kolejnych jednostkach OT.

Zdjęcia: 13. ŚBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.