Nie cofną się przed niczym. Wykorzystują nawet koronawirusa – uwaga na oszustów w powiecie lublinieckim!

Nie cofną się przed niczym. Wykorzystują nawet koronawirusa – uwaga na oszustów w powiecie lublinieckim!

W ostatnich dniach na terenie powiatu lublinieckiego odnotowano kilka zdarzeń, w których oszuści, podczas rozmów telefonicznych z mieszkańcami, podszywali się pod funkcjonariuszy publicznych lub pod członków rodzin. Oszuści wykorzystują przy tym różne scenariusze, próbując wyłudzić pieniądze zwłaszcza od osób starszych. Lublinieccy policjanci apelują o ostrożność!

W Lublińcu, na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za wnuczkę swojej rozmówczyni. Oświadczyła, że jej matka jest zakażona koronawirusem i pilnie potrzebuje środków finansowych w kwocie 40-50 tysięcy złotych na zakup szczepionki – W tym przypadku niedoszła ofiara rozpoznała po głosie, że nie ma do czynienia z członkiem swojej rodziny i że jest to próba oszustwa. Rozłączyła się i o wszystkim powiadomiła policję – informuje asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Do podobnych prób wyłudzeń pieniędzy doszło na terenie gmin Koszęcin i Ciasna – tym razem dzwoniący oszust informował o wypadku drogowym i konieczności przekazania znacznych kwot pieniędzy na tzw. “załatwienie sprawy”. W tym przypadku żaden z rozmówców również nie dał się oszukać.

Policjanci kierują swoje ostrzeżenia nie tylko do seniorów ale także do tych osób, które mają kontakt z osobami starszymi, aby informować je o sposobach działania oszustów. Wielu seniorów właśnie w taki sposób dowiaduje się o niebezpiecznych działaniach przestępców. Mieszkańcy mogą przygotować się do właściwej reakcji, zanim jeszcze oszust zdąży do nich zadzwonić. Nie tracą wówczas oszczędności życia i mogą powiadomić o zagrożeniu prawdziwych policjantów.

Pamiętajmy – kontynuuje rzecznik KPP Lubliniec – że oszuści ogarnięci chęcią posiadania pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach osób starszych, wrażliwych, chętnych do pomocy;

Równie ważnym jest aby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy, ani nie przelewać ich na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie, prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję – podkreśla asp. Michał Sklarczyk.

  • Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo
  • Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach
  • Policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje”
  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
  • Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj “prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy.
  • Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.