Niepodległy Śląsk – wzruszający koncert w Strzebiniu.

Niepodległy Śląsk – wzruszający koncert w Strzebiniu.

W środę, z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, w Domu Kultury w Strzebiniu odbył się koncert pod nazwą “Niepodległy Śląsk”. Inicjatywa zorganizowana przez Stowarzyszenie Lubliniecki.pl, przy współpracy z Wójtem Gminy Koszęcin, zapoczątkowała cykl koncertów, które jesienią odbędą się na terenie powiatu lublinieckiego. Środowe występy artystyczne wzbudziły zachwyt publiczności – widownia nagrodziła wykonawców owacją na stojąco!

W koncercie, nad którym Honorowy Patronat objął Poseł na Sejm RP Andrzej Gawron, wzięli udział doświadczeni i wybitni śpiewacy, kojarzeni głównie ze sceną operową – widzowie wysłuchali kilku pieśni patriotycznych w wykonaniu Małgorzaty Strąg, fenomenalnej artystki, nazywanej “Słowikiem Śląska”, związanej przede wszystkim z Operetką Śląską w Gliwicach. Niezwykły, sopranowy głos, wrodzony wdzięk, subtelne gesty i mimika idealnie dopasowana do klimatu poszczególnych pieśni… niemal zahipnotyzowały wszystkich obecnych na sali.

Równie efektownie zaprezentował się Wojciech Poprawa – światowej klasy tenor, solista śląskich scen muzycznych, Absolwent Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. Publiczność szczególnie mocno zapamięta emocjonalną interpretację pieśni “Wołyń 1943”, w której Poprawa w cudowny sposób przekazał ogrom tragedii, jaka rozegrała się w okresie Rzezi Wołyńskiej – Czy pamiętasz, Panie Boże, nad Wołyniem łunę krwawą i ten krzyk z płonącej chaty, mordowanych przez sąsiadów? – śpiewał artysta, wzbudzając refleksję a nawet łzy wśród odbiorców.

Z bardzo dobrej strony pokazało się młodsze pokolenie wokalistów – na scenie Domu Kultury w Strzebiniu wystąpili: Martin Filipiak, Miłosz Wojtyra i Krystian Stańczykiewicz, którzy również sięgnęli po tematykę patriotyczną. Śpiewacy ujęli widownię dojrzałością i świadomością powagi zawartej w poszczególnych pieśniach. Znakomitym wsparciem dla wszystkich wykonawców, postacią dbającą o odpowiedni klimat spotkania był Piotr Hankus ze swoją wyjątkową oprawą słowną. Wyważone, odpowiednio dobrane cytaty i odrobina wyszukanego humoru, doskonale wkomponowały się w podniosły nastrój panujący w trakcie koncertu. Nie sposób zapomnieć również o pięknym, fortepianowym akompaniamencie Janusza Frączka, po mistrzowsku dopasowanym do charakteru poszczególnych utworów.

Doniosłym wydarzeniem były występy Chóru “Canzona” oraz Chóru “Lutnia”, pod batutą Stefani Bieli. Obie formacje, liczące łącznie ponad 40 osób, potwierdziły swój kunszt zdobyty dzięki wieloletniej pracy i dyscyplinie, bez której dzisiaj chórzyści nie przyciągaliby takiej uwagi widzów. Dla niektórych słuchaczy, być może, był to pierwszy kontakt z profesjonalnym chórem – bez wątpienia, widzowie byli pod wielkim wrażeniem mocy, precyzji, ciekawych podziałów na głosy i elegancji z jaką odśpiewano kolejne pieśni związane z Odzyskaniem Niepodległości.

Powodzenie środowego koncertu to zasługa nie tylko artystów, ale też rezultat dobrej organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania Ewy Kruszyny ze Stowarzyszenia Lubliniecki.pl, wspieranej przez Renatę Pyrek, dyrektorkę Domu Kultury w Strzebiniu. Przemyślana formuła koncertu, z naprzemiennymi prezentacjami solistów i chórów oraz specjalnie wydane śpiewniki, które zachęcały publiczność do wspólnego śpiewania, wystawa strojów ludowych – to wszystko sprawiło, że mieszkańcy, którzy zdecydowali się odwiedzić Dom Kultury w Strzebiniu, zapamiętają koncert na długo. Cieszy przy tym duża ilość młodych ludzi, wśród których stopniowo odbudowują się postawy patriotyczne. To dobry kierunek na przyszłość. Zauważmy, że młodzież zasiadająca przed sceną musiała zmierzyć się z bardzo trudnym programem, wymagającym koncentracji i zrozumienia – jednak spisała się ona znakomicie!

Trudno wyobrazić sobie powrót społeczeństwa do fundamentalnych wartości bez tego typu przedsięwzięć. Koncert, umożliwiający bezpośredni kontakt ze sztuką opartą na miłości do Ojczyzny, okazał się strzałem w dziesiątkę. Podkreślał to Wójt Gminy Koszęcin, Zbigniew Seniów, dziękując wszystkim zaangażowanym – Jestem dumny, że to w naszej gminie odbył się jeden z kilku koncertów przygotowanych przez Stowarzyszenie Lubliniecki.pl – powiedział, zaproszony na scenę, Zbigniew Seniów – Była to wspaniała lekcja historii, przepiękna pod każdym względem – dodał Wójt. Artystów oklaskiwali również pozostali goście zaproszeni na uroczystość: Krystyna Musiał, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strzebiniu oraz Dawid Smol, dyrektor Biura Poselskiego Posła Andrzeja Gawrona, reprezentujący parlamentarzystę podczas koncertu – Przez 123 lata Polska istniała tylko w sercach. Cieszmy się pieśniami, które niosły naszych Bohaterów w drodze po wolność. To dzięki nim dzisiaj możemy z niej korzystać – mówił D. Smol w swoim wystąpieniu.

KOLEJNE KONCERTY: 

22 września – Potępa (k. Krupskiego Młyna)

06 październik – Kochanowice

11 października – Boronów, Dom Kultury

11 listopada – Lubliniec

12 Listopada – Herby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.