Niestety… zaczęło się.

Niestety… zaczęło się.

W czwartek, w godzinach wieczornych, jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu lublinieckiego dwukrotnie interweniowały przy pożarach traw.

Jak co roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Powiatowa Policji przypominają o zagrożeniach wynikających z wypalania nieużytków, które wbrew powszechnej opinii… nie ma nic wspólnego z użyźnianiem gleb.

Po godz. 20:00 strażacy gasili pożar suchej trawy na nieużytkach o powierzchni 400 m2 w miejscowości Strzebiń. Przed godz. 22:00, w Lublińcu, zastępy straży pożarnej gasiły kolejny pożar traw na terenie o powierzchni 40 m2. Okazuje się, że nie są to przypadki incydentalne – w roku 2019 na terenie naszego powiatu odnotowano już 5 takich pożarów… a miesiące, w których z reguły wypala się nieużytki, dopiero przed nami.

Przypominamy o obowiązującym zakazie wypalania traw i informujemy że z dniem 1 marca rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna “Stop pożarom traw” – informuje st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy KP PSP. Celem kampanii jest budowanie świadomości społecznej i podkreślanie – jak groźne są pożary nieużytków oraz jakie stanowią niebezpieczeństwo dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego.

Warto dodać, że problem dotyczy nie tylko celowego wypalania traw ale również innych, nieostrożnych zachowań w suchych okresach roku – mowa np. o wyrzucaniu niedopałków papierosów podczas jazdy samochodem.

Do apelu dołączają lublinieccy policjanci przypominając, że osoby dopuszczające się wypalania traw mogą odpowiadać za swoje postępowanie zgodnie z przepisami z Ustawy o Ochronie Przyrody, Kodeksu Wykroczeń i Kodeksu Karnego, które opublikowano właśnie na internetowej stronie KPP Lubliniec:

*    *    *

– Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r., poz. 2134 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto…wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2015 r., poz. 2100 z późn. zm.); “w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1.rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”,

– za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu Wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł,

– art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Kampania „Stop pożarom traw” realizowana jest również przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach działania uruchomiona została strona internetowa stoppozaromtraw.pl – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać niezbędne materiały – TUTAJ

Zdjęcie: arch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.