Ochotnicza Straż Pożarna. Znamy STATYSTYKI wyjazdów w powiecie lublinieckim w 2019 roku.

Ochotnicza Straż Pożarna. Znamy STATYSTYKI wyjazdów w powiecie lublinieckim w 2019 roku.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży w Lublińcu opublikowała statystyki dotyczące ubiegłorocznych interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu lublinieckiego. W zestawieniu, obejmującym OCHOTNICZE STRAŻE POŻARNE, zbilansowano zdarzenia jakie wystąpiły na obszarze danej gminy oraz ilość interwencji podejmowanych przez każdą z jednostek. Najnowsze dane porównujemy z rokiem 2018.

Najważniejsza liczba to 1023 – tyle wyjazdów w minionym roku zanotowano w całym powiecie lublinieckim, w tym 200 pożarów i 735 zagrożeń miejscowych, do których zalicza się wypadki, usuwanie konarów i gniazd owadów, reagowanie w obliczu podtopień oraz wiele innych czynności.

Wskazano przy tym na 88 zgłoszeń fałszywych, które w wielu opiniach uznawane jest za “pusty przebieg”. Pamiętajmy jednak, że straże pożarne reagują na każdy sygnał, co wiąże się z dojazdem na miejsce zdarzenia, bez względu na rzeczywistą sytuację. Każda interwencja wiąże się z bezpieczeństwem samych strażaków, chociażby w pośpiesznym dojeździe do remizy w czasie alarmowania lub kiedy zastęp pędzi już w wyznaczony rejon. Przekonał się o tym 19-letni ochotnik z Sierakowa Śląskiego, który w styczniu 2018 roku rozbił samochód jadąc do siedziby OSP po to… by pomagać innym. Krótko mówiąc – reagowanie nawet w przypadku fałszywych alarmów to dowód na nieustanną gotowość służb i ważny element statystycznych zestawień.

W porównaniu do roku 2018 obserwujemy znaczną poprawę statystyk. Ilość wyjazdów zmniejszyła się o 173! W 2018 roku na terenie powiatu wystąpiło 208 pożarów i 886 zagrożeń miejscowych. Potwierdzono 102 fałszywe alarmy. Najnowszy bilans wypada lepiej również na tle 1052 wyjazdów z roku 2017.

Jeśli chodzi o ilość interwencji przeprowadzonych na terenie poszczególnych gmin, do których dysponuje się również zastępy z innych samorządów, najwięcej działań OSP w 2019 roku podjęto w obrębie Gminy Lubliniec – 302. Na kolejnych miejscach znalazły się gminy: Koszęcin 164, Woźniki 140, Ciasna 117, Kochanowice 98, Pawonków 84, Herby 73 i Boronów 45. W stosunku do 2018 roku wzrost ilości zdarzeń obserwujemy tylko na obszarze Gminy Ciasna (2018 – 111 interwencji). Największą obniżkę ilości zdarzeń w porównaniu do 2018 roku notujemy z kolei w obrębie Gminy Lubliniec (spadek o 63).

Błędem jest traktowanie ilości wyjazdów konkretnych jednostek w kategoriach rankingu czy (broń Boże) wewnętrznej rywalizacji pomiędzy strażakami. Sami ochotnicy nieustannie życzą sobie jak najmniejszej ilości interwencji, hołdując znanemu zawołaniu: “ludziom na ratunek”. To nie jest pokaz mody – tym bardziej, że jak wspominaliśmy, sami członkowie OSP narażają się na zagrożenia w trakcie akcji i działają wspólnie z innymi zastępami kiedy dotrą już na miejsce zdarzenia.

Siłą rzeczy, należy wymienić jednostki OSP, które w minionym roku wyjeżdżały w teren najczęściej – choćby z tego względu, że ilość wyjazdów zwiększa zakres zagrożeń dla samych interweniujących. W 2019 roku strażacy z Koszęcina reagowali 87 razy, w tym przy 27 pożarach. Dochodzi do tego dwukrotne zabezpieczanie terenu obsługiwanego z reguły przez inne jednostki, które w tym czasie prowadziły swoje działania. 78 interwencji zanotowano w OSP Woźniki, natomiast po 55 w Sierakowie Śląskim i Strzebiniu.

W całym powiecie lublinieckim, oprócz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonuje 46 jednostek OSP, z czego 22 należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dobrym wsparciem są żołnierze z Wojskowej Straży Pożarnej JWK Lubliniec, włączonej w grudniu 2019 do KSRG. Pamiętajmy, że zawodowcy współpracują z zastępami OSP nie tylko w terenie, ponieważ oficerowie dyżurni KP PSP przyjmują zgłoszenia ze wszystkich gmin i wysyłają do działań zastępy z jednostek ochotniczych.

W minionym roku każda z naszych OSP minimum jeden raz reagowała na alarmowanie. W wielu remizach pojawia się coraz lepszy sprzęt i nowoczesne samochody ratowniczo – gaśnicze. W bazach prowadzone są remonty, których najczęściej podejmują się sami druhowie. Straże przyciągają młodzież, kształtując w niej odpowiednie postawy – nie tylko w wymiarze bezpieczeństwa ale też właściwych postaw obywatelskich. Oprócz działań profilaktycznych i warsztatów z zakresu udzielania pierwszej pomocy, strażacy wspierają również rozmaite inicjatywy podejmowane przez lokalne społeczności. Wielokrotnie remizy stanowią integracyjne centrum dla całego sołectwa. Tej wartości nie zastąpią nawet najbardziej okazałe liczby. A co ze współpracą z mediami? W naszym uznaniu – wszystko układa się idealnie!

Obok bilansu obejmującego Ochotnicze Straże Pożarne, udało nam się sięgnąć po statystyki dotyczące interwencji podejmowanych w 2019 roku przez zastępy ze wspomnianej przed chwilą KP PSP Lubliniec – Było to 691 wyjazdów, w tym do 179 pożarów i 430 zagrożeń miejscowych. Zanotowano 82 fałszywe alarmy – informuje st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

Komplet aktualnych i archiwalnych statystyk OSP znajdziecie – TUTAJ

  1. Niby dobry artykuł ale….
    System KSRG w których wiodącą rolę odgrywa PSP, których wsparciem są jednostki OSP oraz inne podmioty wspolpracujace.(w tym WSP). (Jedyna uwaga do artykułu)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.