ORKAN SABINA uderzył w województwo śląskie. Powiat lubliniecki, na szczęście, tylko draśnięty. [BILANS]

ORKAN SABINA uderzył w województwo śląskie. Powiat lubliniecki, na szczęście, tylko draśnięty. [BILANS]

Pomimo wzmożonej siły wiatru, wywołanego przez Orkan Sabina, który w ostatnich godzinach przetaczał się nad Polską, strażacy z terenu powiatu lublinieckiego podjęli tylko jedną interwencję.

O wiele poważniej wygląda aktualny bilans zniszczeń w innych częściach województwa śląskiego i w pozostałych regionach Polski. Niestety, są ofiary śmiertelne.

Jedyne działanie podjęte przez służby na naszym obszarze miało miejsce w poniedziałek. Jak poinformował st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu – usuwano wówczas wyłamane drzewo w Skrzydłowicach (gm. Pawonków). Czytelnicy Lublinieckiego.pl wypatrzyli również niewielką sosnę (na zdjęciu), przewróconą przez wiatr w pobliżu Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Upadek drzewa nie spowodował jednak utrudnień w ruchu lub uszkodzenia mienia.

Podczas gdy w powiecie lublinieckim panował względny spokój, od niedzieli w innych częściach Polski strażacy interweniowali już prawie 5 tysięcy razy – Od godziny 19:00 dnia 9 lutego br. do godz. 9:00 dnia 11 lutego br., straż pożarna w województwie śląskim interweniowała 493 razy. W akcjach wzięło udział ponad 500 zastępów z jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych – poinformowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Główne działania polegały przede wszystkim na usuwaniu powalonych drzew i połamanych konarów z dróg i linii energetycznych, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów oraz usuwaniu elementów konstrukcji z uszkodzonych elewacji budynków. W wyniku silnych wichur uszkodzonych zostało około 60 dachów (44 – w budynkach mieszkalnych oraz 7 – w budynkach użyteczności publicznej), natomiast 2 dachy zostały całkowicie zerwane z budynków gospodarczych w powiecie żywieckim i częstochowskim. Najwięcej interwencji odnotowano na terenie powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, częstochowskiego i kłobuckiego.

W woj. śląskim poszkodowany został strażak, który wraz ze swoim zastępem usuwał jedno z wyłamanych drzew.

*     *     *

Bardzo niebezpiecznie było w pozostałych częściach kraju. W Bukowinie Tatrzańskiej zginęły dwie osoby uderzone przez zadaszenie zerwane z budynku wypożyczalni sprzętu narciarskiego. 12 osób w Polsce zostało rannych.

Najwięcej działań podjęto w województwach podkarpackim, dolnośląskim i małopolskim (łącznie około 2200). W skali kraju stwierdzono uszkodzenie niemal 900 budynków (najwięcej woj. podkarpackie). Do akcji zadysponowało łącznie niemal 5800 zastępów straży pożarnej – ponad 25.800 strażaków. Orkan spowodował utrudnienia w komunikacji zbiorowej. Tysiące osób wciąż czeka na dostawę prądu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed kolejnymi podmuchami wiatru. Służby ostrzegają – należy zabezpieczyć mienie i zwrócić uwagę na okoliczne drzewa oraz infrastrukturę, które naruszone przez Orkan Sabina, mogą być niebezpieczna przy kolejnych podmuchach wiatru, nawet po kilku dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.