Osnuja gwiaździsta atakuje sosny w okolicach Lublińca. Jest reakcja RDLP Katowice.

Osnuja gwiaździsta atakuje sosny w okolicach Lublińca. Jest reakcja RDLP Katowice.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach zawiadamia, że w drugiej dekadzie maja, w drzewostanach nadleśnictw: Brynek, Herby, Zawadzkie i Lubliniec, wykonane zostaną zabiegi ograniczania masowego występowania osnui gwiaździstej, stwarzającej obecnie poważne zagrożenia dla starszych drzewostanów sosnowych.

Wcześniej, w pierwszej dekadzie maja, w niektórych drzewostanach nadleśnictw: Kłobuck, i Rudziniec prowadzone będą zabiegi ograniczające liczebności populacji chrabąszcza majowego i kasztanowca. 

Powierzchnia działań związanych z ograniczeniem liczebności populacji osnui gwiaździstej osiągnie poziom 1.506 ha. Zabiegi ochronne, niezbędne dla ograniczenia zagrożenia lasów ze strony chrabąszczy, przeprowadzone zostaną na łącznej powierzchni 1.458 ha.

Operacja przeprowadzona zostanie z użyciem agrolotniczej aparatury ULV (ultraniskoobjętościową) Micronair, zamontowaną na samolocie PZL M18B Dromader oraz śmigłowcu Mi-2R, z zastosowaniem insektycydu o nazwie handlowej MOSPILAN 20 SP, aplikowanym w odpowiednich dawkach.

Okres czasu jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego, wynosi 14 dni – Środek, który zostanie wykorzystany podczas oprysków, nie jest szkodliwy dla ludzi. Należy jednak zareagować w przypadku połknięcia lub dostania się cieczy do oczu – powiedział Remigiusz Brzeziński, starszy specjalista Wydziału Ochrony Lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, w oparciu o zalecenia producenta.

Jak tłumaczy R. Brzeziński – Osnuja gwiaździsta, będąca w stadium larwy, zjada igliwie sosny. Doprowadza to do znacznego osłabiania drzew. Jeżeli ataki osnui powtarzają się dwa lub trzy lata z rzędu, wówczas może dojść do zamierania drzewostanu – podkreśla w rozmowie z Lublinieckim.pl.

Mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie pól zabiegowych zostaną powiadomieni o terminie i sposobie wykonania zabiegu oraz okresie obowiązywania zakazu wstępu do lasu z odpowiednim wyprzedzeniem za pomocą ogłoszeń wywieszonych w miejscach publicznych. Powierzchnie przewidziane do oprysku oznaczone zostaną tablicami ostrzegawczymi.

  1. Były Minister (Swojego) Środowiska, P. Szyszko (znany bardziej jako Szy-szkodnik) zna rozwiazanie dla problemu-wyciąć wszystko w pień a zwierzynę przy okazji odstrzelic. Tartaku się ucieszą a Lasy Państwowe zarobią kasę na premie… Ot taki przejaw “dobrej zmiany” w przyrodzie…

    Odpowiedz
  2. Wycinanie źle. Spryskiwanie źle. eko oszołomy zawsze z pianą na gębie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.