Oświadczenie

Wobec toczącej się dyskusji na temat zmian granic jednostek samorządu terytorialnego i powołania nowych województw, działając w imieniu własnym, terenowych struktur Prawa i Sprawiedliwości oraz w imieniu mieszkańców Powiatu Lublinieckiego pragnę przedstawić jednoznaczne stanowisko w przedmiotowej sprawie.
Lubliniec od czasu swego powstania w XIII w. związany jest ze Śląskiem. Na lublinieckiej ziemi działali tacy piewcy śląskości jak Józef Lompa, Juliusz Ligoń, Jan Nikodem Jaroń czy Konstanty Damrot. To tutaj po I Wojnie Światowej aktywnie działali powstańcy śląscy. W znajdującym się na terenie Powiatu Lublinieckiego Koszęcinie swoją siedzibę ma Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, będący ambasadorem śląskiej tradycji i kultury. Identyfikacja mieszkańców Ziemi Lublinieckiej ze Śląskiem wyraża się w miejscowych nazwach, gwarze, tradycji i obyczajach. Dlatego przynależność naszego powiatu do Województwa Śląskiego jest kwestią fundamentalną. To potwierdzenie jego tożsamości oraz 800 – letniej historii związanej z Górnym Śląskiem.
Dlatego opowiadamy się zdecydowanie i jednoznacznie za dalszą przynależnością Powiatu Lublinieckiego do struktur Województwa Śląskiego.
W roku 1976 w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej przez władze komunistyczne, Powiat Lubliniecki włączony został do nowo powstałego Województwa Częstochowskiego. Decyzja ta spotkała się z powszechną dezaprobatą, czego dobitnym wyrazem było referendum przeprowadzone przez NSZZ Solidarność w 1981r., w którym ponad 90% głosujących opowiedziało się za powrotem do województwa katowickiego. Dopiero w 1998 roku Ziemia Lubliniecka wróciła w administracyjne granice Górnego Śląska.
Po 17 latach od tamtych wydarzeń, pojawiają się plany powrotu województwa częstochowskiego na mapę administracyjną kraju. Nie odmawiamy takich dążeń mieszkańcom Częstochowy oraz terenów kulturowo i historycznie złączonych z duchową stolicą Polski. Stoimy na stanowisku, iż wszelkie zmiany administracyjne, które ewentualnie miałyby się dokonać, muszą uwzględniać wolę zainteresowanych stron. Żadne wiążące decyzje nie mogą odbyć się bez zgody mieszkańców wyrażonej poprzez szerokie konsultacje społeczne, opinie samorządów, ewentualnie zgody wyrażonej w drodze referendum.
Andrzej Gawron
Poseł na Sejm RP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.