PiS rusza w Polskę. Pełna sala w Lublińcu!

PiS rusza w Polskę. Pełna sala w Lublińcu!

W sobotę, w lublinieckim Muzeum Edyty Stein, odbyło się spotkanie mieszkańców z Wiceministrem Obrony Narodowej, Wojciechem Skurkiewiczem. W dyskusji uczestniczyli również parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: posłanka Lidia Burzyńska, posłowie Andrzej Gawron i Szymon Giżyński, a także senatorowie – Ryszard Majer i Artur Warzocha. Wizyta przedstawicieli partii rządzącej związana była z rozpoczętym niedawno cyklem wyjazdowych konsultacji z Polakami, pod hasłem “Polska jest jedna”.

– Zamierzamy rozmawiać z państwem o sprawach, które wymagają zmian i modyfikacji, tak jak czyniliśmy to w roku 2014. Wówczas to państwo zbudowaliście program, dzięki któremu Prawo i Sprawiedliwość sięgnęło po zwycięstwo w Wyborach Parlamentarnych – rozpoczął wiceminister Skurkiewicz – Warto też podsumować to, co udało nam się osiągnąć w trakcie ostatnich dwóch lat – dodał. Wśród zrealizowanych celów Wojciech Skurkiewicz wymienił m.in.: reformę przepisów dotyczących wieku emerytalnego, wprowadzenie wolnych niedziel dla pracowników sieci handlowych, powrót do ośmioletniego cyklu nauczania w szkole podstawowej, coraz większy nacisk na odbudowę szkolnictwa zawodowego, podwyższenie stawki godzinowej i poziomu najniższego wynagrodzenia – Chcemy się tym chwalić, ponieważ w krótkim czasie dokonaliśmy ważnych przemian ale nie wolno nam spocząć na laurach. Dlatego ponownie wsłuchujemy się w głos Polaków na takich spotkaniach. Wciąż jest wiele do zrobienia – przyznał wiceminister.

Wojciech Skurkiewicz podkreślił przy tym, że po dotychczasowych osiągnięciach, rząd wyznaczył sobie kolejne kierunki, zawarte chociażby w ogłoszonej niedawno “piątce Morawieckiego” – projekcie ukierunkowanym na kontynuację wsparcia dla polskich rodzin, dzieci i młodzieży. Mowa tutaj o przeznaczeniu 300 złotych na szkolną wyprawkę dla każdego dziecka, bez względu na dochody rodziców. Kolejny element planu to obniżka ZUS dla przedsiębiorców – w zamyśle Morawieckiego koncepcja ma sprzyjać zwłaszcza początkującym firmom oraz tym, które notują słabsze bilanse finansowe. Rząd zamierza również wesprzeć samorządy i przeznaczyć 5 miliardów złotych na modernizacje dróg gminnych. 23 miliardy złotych zasilą nowy program “Dostępność+”, ułatwiający codzienną egzystencję osobom starszym i niepełnosprawnym. Innym pomysłem będzie również wsparcie dla matek w ciąży, w postaci darmowych leków – Stawiamy na rodzinę, w każdym aspekcie. Zależy nam aby zatrzymać młodych ludzi w Polsce, aby tutaj budowali swoją przyszłość – zadeklarował wiceminister Skurkiewicz.

W swoim wystąpieniu gość sobotniego spotkania rozwinął kwestie związane z obroną narodową. Podkreślił, że w ostatnich dwóch latach państwo przeznaczyło ogromne pieniądze na modyfikację armii. W samym roku 2017 wydano na ten cel rekordową sumę ponad 40 miliardów złotych. Do roku 2030 Polska zamierza zwiększyć środki na obronę narodową, które obejmują dziś 2% PKB. Prognozowaną wielkością ma być 2,5% PKB – Takie możliwości zawdzięczamy m.in. coraz lepiej funkcjonującej gospodarce – argumentował Skurkiewicz – Polska jest jednym z zaledwie pięciu krajów, które wypełniają sojusznicze zobowiązania związane z finansowaniem obronności – podkreślił. Niezwykle ważnym elementem jest obecność wojsk amerykańskich, którą rząd zamierza sukcesywnie rozbudowywać. Podstawowym czynnikiem jest specyficzne położenie geograficzne Polski oraz rola lidera wśród państw położonych na wschodniej flance NATO. Wiceminister Obrony Narodowej wymienił również kilka przykładów inwestycji, zakupów i negocjacji prowadzonych w ramach modernizacji armii – Zamierzamy zwiększyć liczbę żołnierzy zawodowych do 200 tysięcy. Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Liczymy tu na współpracę samorządów, zwłaszcza w kwestii obiektów nadających się do zagospodarowania – powiedział Skurkiewicz.

Głos zabrali również parlamentarzyści, którzy przybyli na spotkanie z mieszkańcami Ziemi Lublinieckiej – Na półmetku rządów Prawa i Sprawiedliwości, z wielką dumą, mogę stanąć przed Polakami i powiedzieć, że projekty, które wdrożyliśmy w oparciu o sugestie rodaków, zostały zrealizowane – powiedziała poseł Lidia Burzyńska – To są realne a nie wirtualne osiągnięcia – dodała. W swoim wystąpieniu szczególny nacisk położyła na edukację, a więc dziedzinę, z którą jest związana zawodowo – W ostatnich latach szkoła straciła misję wychowawczą. Nauka historii zepchnięta została na drugi plan. Młodzi ludzie zostali odcięci od kreatywności a przecież kto, jak nie oni, będą budować naszą przyszłość – dodała Burzyńska, wyrażając głębokie ubolewanie nad procesem likwidacji małych szkół, które stanowiły jednocześnie centra kulturalne w środowiskach wiejskich – Dzisiaj, pod tym względem, staramy się wyrównać szanse mniejszych środowisk w stosunku do ośrodków miejskich – zapowiedziała posłanka. Poseł Szymon Giżyński przychylił się do słów przedmówców nadając ogromne znaczenie spotkaniom z Polakami w całym kraju. Podkreślił jednak, że te relacje są stałą praktyką w codziennych działaniach posłów PiS i nie należy kojarzyć ich tylko z kampanią wyborczą – Wykonujemy wasze zadania, na rzecz całego narodu. Bierzemy na siebie kolejne zobowiązania walcząc o państwa zaufanie i mogę podkreślić, że dajemy radę – powiedział Giżyński.

Senator Artur Warzocha wskazał, że ważnym czynnikiem jest również wewnętrzna współpraca pomiędzy posłami i senatorami, zwłaszcza w wymiarze regionalnym – Prowadzimy nieustanny dialog, choćby w kwestiach dotyczących powiatu lublinieckiego – podkreślił – Jesteśmy ciekawi, jak oceniają państwo nasze działania i jakie wskazówki na przyszłość możemy z tego wyciągnąć. Każda partia rządząca popełnia mniejsze lub większe błędy, dlatego spotykamy się z Polakami, którzy weryfikują nasze realizacje. To dla nas bardzo ważne. Liczymy na zwycięstwo w wyborach samorządowych, które uruchomi aktywność lokalnych działaczy – powiedział senator Warzocha. Dodał też, że dyskusja ze społeczeństwem powinna być merytoryczna i rzeczowa. Dał przy tym do zrozumienia, że agresywna polityka ze strony opozycji, polegająca tylko i wyłącznie na odsunięciu PiS’u od władzy, mija się ze standardami dojrzałej polityki – Budujące jest jednak coraz większe poparcie Polaków mieszkających za granicą – dodał. Senator Ryszard Majer docenił liczną obecność mieszkańców w Muzeum Edyty Stein – Wszyscy jesteśmy w drodze. Przyjechaliśmy do was ale i wy zdecydowaliście się na spotkanie z nami. Wszystkim zależy więc na tym aby w Polsce działo się jeszcze więcej niż dotychczas. Po latach marazmu i uzależnienia Polski od wpływów zewnętrznych, my odważyliśmy się na zmianę. Boleśnie odczuliśmy to w Brukseli ale dla nas najważniejsza jest tożsamość i interes narodowy. Nie boimy się o tym mówić w Europie – zaznaczył Majer – Dzięki temu słyszymy coraz więcej pozytywnych opinii wśród europejskich elit – dodał.

Wiarygodność, skuteczność, odpowiedzialność – Tak, w swojej wypowiedzi, rządy Prawa i Sprawiedliwości podsumował poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron – Po raz pierwszy od 1989 roku mamy rząd, który rzeczywiście realizuje wyznaczone cele. Często kończyło się na obietnicach. My jesteśmy skuteczni. Jednocześnie bierzemy pod uwagę opinie Polaków. Na tej podstawie modyfikujemy nasze pomysły, a nawet wycofujemy projekty, które nie spełniają waszych oczekiwań – powiedział poseł Gawron – Zamierzamy wprowadzać nowe pomysły i nowe rozwiązania, dlatego, zgodnie z naszą zasadą, czekamy na wasze pytania i sugestie – Mieszkańcy z zaangażowaniem poruszyli wiele problemów związanych z różnymi płaszczyznami funkcjonowania państwa. Głos zabrał m.in. Burmistrz Woźnik, Alojzy Cichowski, który wskazał, że niejednokrotnie gminy mają problemy ze zdobyciem dofinansowań, ze względu na zbyt wysokie kryteria, które należy spełnić w przygotowaniu wniosków, np. przy zamiarze podjęcia inwestycji drogowych. Problem dotyczy głównie miejscowości ze starszą zabudową. Młodsza i bardziej nowoczesna infrastruktura pozwala spełnić wymogi w drodze po dofinansowanie. Burmistrz Cichowski poruszył również problem sal gimnastycznych w małych szkołach, które najczęściej powstają poprzez połączenie dwóch klas – To poważny kłopot w nauczaniu wychowania fizycznego. Należy wreszcie coś z tym zrobić – mówił Cichowski.

Kolejni uczestnicy dyskusji pytali o wsparcie finansowe dla jednostek zajmujących się szkoleniem służb i cywilów w obsłudze broni oraz o prawidłowy nadzór nad odpowiednim przygotowaniem wojskowych i Biura Ochrony Rządu. Poruszali również kwestię sposobu naliczania emerytur. Jeden z mieszkańców zwrócił się z prośbą do wiceministra Skurkiewicza o wyrażenie opinii w sprawie powstającej petycji do prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, dotyczącej wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Kolejne pytania dotyczyły skuteczności zabezpieczenia granic Polski oraz możliwości wynikających z zakupu rakiet “Patriot”. Ostatnim akcentem sobotniego spotkania było wzruszające wystąpienie jednego ze starszych mieszkańców, który docenił dotychczasową pracę rządu i parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości – W najpiękniejszych snach nie spodziewałem się, że w swoim długim życiu doczekam tak znakomitego rządu. To jest rząd opatrznościowy. Jesteśmy wdzięczni, że pomimo destrukcyjnej postawy opozycji totalnej, hołdujecie państwo zasadzie “zło dobrem zwyciężaj” – przyznał uczestnik dyskusji.

Wzorowa organizacja spotkania w Muzeum Edyty Stein, a także znakomita frekwencja, świadczą o ogromnych oczekiwaniach wyborców względem Prawa i Sprawiedliwości. Zarówno wiceminister Wojciech Skurkiewicz jak i przybyli do Lublińca parlamentarzyści, zabiorą do Warszawy problemy, o których mówili mieszkańcy naszego powiatu. Takich głosów będzie mnóstwo i trudno określić czy wszystkie te sprawy uda się wyprowadzić na prostą. Wciąż jednak nie słabnie zaufanie zwolenników wobec partii rządzącej – to wystarczający bodziec ku temu aby posłowie i senatorowie dali z siebie jak najwięcej w kolejnych miesiącach swojej pracy.

  1. Burmistrz Cichowski, panie Julianie. Wystarczyłoby sprawdzić na stronie Woźnik. Ale po co? Pan przecież wie lepiej…

    Odpowiedz
  2. Julian Werner

    Przepraszam za pomyłkę. Tekst pisany o 2:00 w nocy. Dziękuję za czujność, pozdrawiam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.